Główna // Muzyka Świata // Boże Narodzenie na Ukrainie

Boże Narodzenie na Ukrainie

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzimy podobnie jak katolickie w Polsce. Rozpoczynamy świąteczną wieczerzą zwaną Svjat Vechir. Tak samo składamy sobie życzenia, wymieniamy się przy tym prosforą (specjalnym małym chlebkiem poświęconym w cerkwi) i znajdujemy prezenty pod choinką:)

Pierwszego dnia świąt odwiedzamy rodzinę. Będąc dziećmi zawsze śpiewałam dziadkom kolędy i dostawałam od nich w prezencie pieniążki:) Chodziłyśmy też z koleżankami po sąsiadach w naszym bloku i kolędowałyśmy. Pamiętam, że troche się wkurzałyśmy jak zamiast kasy dostawałyśmy mandarynki;)

Na Ukrainie w Święta na ulicach jest mnóstwo ludzi, knajpy są otwarte. W Polsce jednak jest bardziej domowo i spokojniej.

Ja osobiście bardzo lubię Boże Narodzenie. To jest magiczny okres i kto by mógł pomysleć, że będę miała okazję do podwójnego świętowania:) Cieszę się bardzo, że wychowujemy synka dwujęzycznie i dwukulturowo. Malutki rośnie bez barier w kontaktach z dziadkami i bliskimi z Ukrainy, których może nie za często ale jednak widzi i bardzo kocha:) A poza tym jak mogłabym inaczej?

A teraz zapraszam do wysłuchania jednej z najbardziej znanych kolęd świata „Cicha noc” w wykonaniu Rusłany (zwyciężczyni Eurovision 2004) i oczywiście po ukraińsku:)

Miłego oglądania i słuchania:)

Przeczytaj na ten temat

___________________________________________________________________________________

3 komentarze do "Boże Narodzenie na Ukrainie"

  1. Julka MatyńskaNo Gravatar pisze:

    zazdroszczę ci podwójnych prezentów, trochę mniej podwójnego gotowania i sprzątania ;)

  2. LolciaNo Gravatar pisze:

    Na katolicką wigilię byłam u teściowej, więc nie musiałam sprzątać ;) usmażyłam tylko karpia :)

  3. WojtasNo Gravatar pisze:

    od Rusłany wolę Witasa, ten jego dziewczęcy głosik… wyborny ;-)

Przekaż kilka słów od siebie

Copyright © 2007-2013 Mama Blog . All rights reserved.
Designed by Theme Junkie . Powered by WordPress.