Główna // Podróże // Dzień Wszystkich Zmarłych na Ukrainie

Dzień Wszystkich Zmarłych na Ukrainie

Dzień Zmarłych obchodzony jest u prawosławnych zawsze tydzień po Wielkanocy. Ozdabia się wtedy groby umarłych kwiatami i kolorowymi wiankami, najczęściej są to sztuczne kwiaty, które pozostają na cmentarzach przez cały rok. Przynosi się też zmarłym słodycze i jedzonko, obok grobów są stoliki z ławeczkami, gdzie się siedzi i rozmawia, wspomina zmarłe osoby.

Po jakimś czasie przyjeżdża na cmentarz batiuszka (prawosławny ksiądz) z chórkiem, odprawiana jest msza, po czym ludzie mogą zjeść i wypić za duszę zmarłych.

provody.jpg

portret.jpg

Pan Grisza podczas obiadu poprosił mnie o zrobienie mu zdjęcia. Ponoć straszny przystojniak był z niego w młodości, wszystkie panienki się w nim kochały;)

Przeczytaj na ten temat

___________________________________________________________________________________

3 komentarze do "Dzień Wszystkich Zmarłych na Ukrainie"

  1. umbNo Gravatar pisze:

    Niesamowicie rozna kultura dwoch sasiadujacych krajow. W Polsce jedzenie przy grobie to profanacja co mi sie wcale nie podoba i mysle, ze przebywanie ze zmarlymi, jedzenie, picie z nimi lepiej nas do nich zbliza niz przyjscie i wyjscie.

  2. WojtasNo Gravatar pisze:

    trochę podobnie jak w meksyku i ameryce południowej, święto zmarłych – wesoły dzień!! u nas jest jakoś bardziej poważnie!! inaczej chyba jest odbierana śmierć,jako coś strasznego, od czego ludzie chcą uciec…

  3. WPNo Gravatar pisze:

    Całkiem ciekawe.

Przekaż kilka słów od siebie

Copyright © 2007-2013 Mama Blog . All rights reserved.
Designed by Theme Junkie . Powered by WordPress.