Główna // Dziecko,Wspólne Zabawy,Wychowanie Dziecka,Zabawki dla Dzieci // Gasimy pożary. Edukujemy, że zabawy z ogniem są niebezpieczne!

Gasimy pożary. Edukujemy, że zabawy z ogniem są niebezpieczne!

Ostatnie dni Lu spędza w strażackim uniesieniu. Szczególnie na weekendzie. Właściwie wczoraj non stop bawili się z tatą w strażaków. Siedzą na łóżku i udają że jadą na syrenie gasić pożar. Czasami Lu woła mnie na pomoc: Chodź tu, Strażaku! Strasznie śmiesznie to brzmi;))

Przed chwilą jak wchodziłam do pokoju Lu gasił ogień pod biurkiem takim odkurzaczem;) Kilka zdań od taty: Właściwie odkurzacz już zmienił swoją funkcję – teraz to gaśnica, zarówno wodna jak i pianowa:-) Uczę synka, że elektroniki nie gasi się wodą tylko pianą gdyż w innym przypadku gaszenie może skończyć się porażeniem prądem! Jesteśmy profesjonalnymi strażakami;-)”

Kreatywność i pomysły dziecka nie znają granic. Wiedząc o tym, mówimy synkowi o tym jak niebezpieczne są zabawy z ogniem, prądem itd.

Powiem tak: fascynuje go kuchenka gazowa, świece, ale podchodzi do tego z dystansem. Widzę skutki naszej edukacji i mam nadzieję, że tak już pozostanie.

Najskuteczniejszą według mnie metodą jest opowiadanie historii, które w fabule mają przykłady tego jak niebezpieczne mogą się okazać zabawy z ogniem lub z niebezpiecznymi przedmiotami.

Na przykład naszą bardzo popularną historią jest opowieść o niegrzecznym chłopczyku, który bawił się z ogniem i o mało nie spalił całego mieszkania. Oczywiście każda z wymyślonych historii kończy się happy endem i ma na celu tylko uzmysłowienie dziecku co może się stać gdy zbliży się do ognia, gorącego żelazka… Opowiadamy mu je gdy zachowuje się krytycznie lub profilaktycznie przed snem, bo sam nas o to poprosi;)

Słyszałam też o innej metodzie, mianowicie kiedy dziecko zbliża się do niebezpiecznego przedmiotu lub kiedy coś zagraża dziecku i chcemy dziecku to uświadomić daje się mu mocnego klapsa, następnie odchodzi…

Osobiście jednak uważam, że wczesna edukacja, rozmowy poparte przykładami są o wiele skuteczniejsze. Przynajmniej mam taką nadzieję!

A jakie są Wasze sposoby na nauczenie dziecka jak unikać niebezpieczeństwa?

Zdjęcie: Hasbro.com

Przeczytaj na ten temat

___________________________________________________________________________________

1 komentarz do "Gasimy pożary. Edukujemy, że zabawy z ogniem są niebezpieczne!"

  1. Mama Ka pisze:

    Ja tak samo edukuję Mateusza :) Uwielbia te wszystkie historie :)

Przekaż kilka słów od siebie

Copyright © 2007-2013 Mama Blog . All rights reserved.
Designed by Theme Junkie . Powered by WordPress.