Główna // Design,Dom,Pokój Dziecięcy // Kolory w pokoju dziecięcym

Kolory w pokoju dziecięcym

Jak już pisałam kilka postów wcześniej, robimy remont w pokoju synka. Właściwie to już wszystko zostało zrobione. Musimy tylko udekorować przestrzeń i poukładać rzeczy do nowej szafy. Luzik;)

Kolor ścian

Jeszcze zanim zaplanowaliśmy naszego malucha, pomalowaliśmy na pomarańczowo pokój, który teraz należy do niego. Był to śliczny, ciepły kolor. To co dla nas było przyjemnym i fajnym, okazało się jednak całkowitym niewypałem dla synka. W swoim pokoju maluszek najczęściej spał, ale zupełnie nie chciał się w nim bawić. Teraz już rozumiem dlaczego. Wszystko przez kolor! Po prostu nie czuł się w nim komfortowo!

Kolor pomarańczowy dodaje energii, sprzyja pozytywnym emocjom i pobudza inteligencję dziecka. Uważa się, że dzieci przebywające w tym kolorze są otwarte i towarzyskie. Wszystko fajnie, lecz do minusów zaliczam to, że kolor ten na dłuższą metę może być męczący, a nawet wzbudzać u dziecka nadpobudliwość.


Całe szczęście synek nie przebywał w tym pokoju od samego urodzenia. Przeprowadziliśmy go tam po pierwszym roku życia.

Teraz ma ściany pomalowane na niebiesko. Synek jeszcze nie śpi w swoim odnowionym pokoiku, niecierpliwie czeka aż wszystko zostanie ukończone. Wchodzi tam co chwila i mówi – Fajnie:) Podoba mu się. Zresztą wspólnie wybieraliśmy ten kolor:)

Malując ściany przemyślałam, jak ważny jest trafny i odpowiedni wybór koloru pokoju dziecięcego. Należy uwzględnić nie tylko walory estetyczne i temperament naszego skarba, ale również ewentualny wpływ koloru na jego samopoczucie. Warto się zapoznać z tym co oznaczają i jak wpływają różne kolory na psychikę dziecka.

Psychologia koloru

Najczęściej polecane kolory do dziecięcych wnętrz:

Zielony

Działa kojąco na wszystkie zmysły. Uspokaja i odstresowuje. Regeneruje siły witalne.

zielony pokój

Żółty

Działa stymulująco na układ nerwowy. Pobudza zdolności intelektualne, rozwesela.

żółty pokój

Niebieski

Koi i wycisza. Pomaga się skoncentrować.

niebieski pokój

Lawendowy

Uspokaja, usuwa uczucie zmęczenia, ułatwia zasypianie.

lawendowy pokój

Kolory te najlepiej aby były delikatne i o jasnych odcieniach. Aby wystrój był kolorowy i radosny zawsze możemy wykorzystać jaskrawe dodatki i ozdoby do pokoju. Dzieci zazwyczaj są ruchliwe i żywe, więc nie ma powodu aby je dodatkowo pobudzać. Wiem o tym z własnego doświadczenia i naprawdę nie polecam stosowania pomarańczowego koloru w zbyt dużej ilości.

pokój dwulatka

Nawet takie połączenie koloru ścian i mebelków może być męczące po dłuższym czasie. Szczególnie gdy mamy słoneczny pokój. Naturalne oświetlenie będzie dodatkowo ogrzewać ciepły i energetyczny kolor pomarańczowy.

Zdjęcie: www.wozki-foteliki.pl

Przeczytaj na ten temat

___________________________________________________________________________________

Przekaż kilka słów od siebie

Copyright © 2007-2013 Mama Blog . All rights reserved.
Designed by Theme Junkie . Powered by WordPress.