Główna // Ciekawa Informacja // Poród w wodzie?

Poród w wodzie?

Woda niezwykle relaksuje, uspokaja, zwiększa komfort rodzenia przyszłej Mamy. Oprócz tego łagodzi bóle porodowe, zmniejsza napięcia, krocze jest bardziej podatne na rozciąganie przez co rzadziej zachodzi konieczność jego nacięcia.

baby4.jpg

Woda to środowisko dobrze znane maluszkowi – czuje się w niej doskonale, przez 9 miesięcy pływał w brzuszku Mamy w wodach płodowych, stąd też zmiana środowiska jest dla maluszka naturalna, nie taka gwałtowna. Pobyt w wodzie tuż po urodzeniu łagodzi ból i stres narodzin, pozwala powoli przyzwyczaić się do nowych warunków, co zdaniem zwolenników takich porodów korzystnie wpływa na psychikę i rozwój intelektualny malucha.

baby3.jpgNiestety nie każda kobieta może w ten sposób urodzić swoje dziecko – lekarz prowadzący musi wyrazić na to zgodę. Mama może spodziewać się tylko jednego dziecka, a płód musi być ułożony główką do dołu, poprzednie porody powinny przebiegać fizjologicznie.

Poród w wodzie odbywa się w pomieszczeniu szpitala, w którym znajduje się – zamiast łóżka porodowego – duża owalna wanna,

ab-3440_web.jpg

albo basen:)

Wyposażenie uzupełniają standardowe wyposażenia ze zwykłej sali porodowej, przede wszystkim kardiotokograf, lampa bezcieniowa i kącik gotowy na przyjęcie noworodka.

Od momentu,gdy rozwarcie szyjki macicy osiąga 4-5 cm, przyszła Mama co pół godziny na pół godziny wchodzi do wanny. Ciepła woda (  około 37°C ) rozluźnia mięśnie, odpręża Mamę, która może przyjmować dowolną pozycję. Poród postępuje szybciej i z reguły nie ma potrzeby nacinania krocza, bo w wodzie mięśnie się rozluźniają i łatwo poddają się rozciągnięciu.

Po wyjściu na świat maleństwo pływa pod wodą, machając rączkami i nóżkami. Nie ma obawy, że utonie – dopóki nie wykona pierwszego oddechu, jego krążenie funkcjonuje tak, jak w życiu płodowym. Pępowina tętni jeszcze przez kilkanaście minut, wystarczy więc czasu, aby maleństwo bezpiecznie zdążyło nabrać powietrza, zanim tlen przestanie dopływać z łożyska. Po 1-2 minutach dzidziuś jest wyjmowany z wody na piersi Mamy. Odcinana jest pępowina. Maluszek szeroko otwiera oczy i przygląda się światu. Z reguły nie płacze. Jego oddech jest spokojny i miarowy. Po urodzeniu noworodek poddawany jest rutynowej kontroli lekarskiej, a Mama wychodzi z wanny i rodzi łożysko.

Następnie maluch ponownie wraca w ramiona świeżo upieczonej Mamy i razem opuszczają salę porodową. Również takim porodom może towarzyszyć kobiecie przyszły Tata.

p.s. w Krakowie urodzić w wodzie można w szpitalu na Ujastku, taki poród kosztuje 500zł.

Przeczytaj na ten temat

___________________________________________________________________________________

2 komentarze do "Poród w wodzie?"

  1. NetkaNo Gravatar pisze:

    Porod w wodzie – oto, co mi chodzi ostatnio po glowie, w zwiazku z tym, ze az dwie najblizsze mi kobitki sa w stanie blogoslawionym. Jestem ‚za’ i to jak najbardziej :)! W odpowiednim momencie ;) sama o tym pomysle.

  2. WojtasNo Gravatar pisze:

    aż mi się zachciało samemu urodzić w wodzie,… niestety nie potrafię ;-)

Przekaż kilka słów od siebie

Copyright © 2007-2013 Mama Blog . All rights reserved.
Designed by Theme Junkie . Powered by WordPress.