Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?

Wizyta u psychologa może czekać każdego z nas – zarówno dorosłego, jak i dziecko. Przyczyn takiego spotkania może być wiele – najczęściej taka potrzeba pojawia się wtedy, gdy dzieje się coś złego, niepokojącego. Psycholog dziecięcy pomaga w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów natury psychicznej, jakie występują u dziecka. Jak należy przygotować malucha do wizyty u specjalisty?

Kiedy jest najlepszy moment na wizytę u psychologa dziecięcego?

Uważny rodzic z pewnością wychwyci moment, kiedy z jego dzieckiem zaczyna dziać się coś niepokojącego. Jeśli maluch stał się bardziej nerwowy, lękliwy, wycofany, należy zacząć działać. Wizyta u psychologa dziecięcego może być potrzebna również wtedy, gdy dziecko doświadczyło w ostatnim czasie jakichś trudnych sytuacji życiowych (śmierć bliskiej osoby, rozwód).

Jak przygotować dziecko do spotkania z psychologiem dziecięcym?

Przygotowania do wizyty u psychologa należy rozpocząć małymi kroczkami. Warto pokazać dziecku, gdzie dokładnie się uda (pokazać zdjęcia gabinetów i wybranego psychologa na stronie internetowej). Uważny rodzic powinien opowiedzieć maluchowi, z kim ma się spotkać i czego można się spodziewać od tej osoby. Nie powinno się ukrywać przyczyny wizyty. Warto podkreślić, że martwimy się o syna lub córkę i chcemy mu pomóc. Aby dziecko nie było zaniepokojone, należy – choć mniej więcej – opowiedzieć mu, jak będzie wyglądało spotkanie z psychologiem dziecięcym. Kategorycznie zabronione jest planowanie z malcem pytań i zagadnień, jakie poruszy u specjalisty – spotkanie z psychologiem dziecięcym ma być naturalne i spontaniczne.

Badania psychologiczne dzieci przeprowadzają doświadczeni psycholodzy z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Agathum. Stosują oni m.in. testy projekcyjne osobowości (różne rysunki, plansze, fotografie), kwestionariusze zachowań, testy inteligencji. Badania psychologiczne mają na celu sprawdzić, jak przebiega rozwój malucha.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego?

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego zazwyczaj odbywa się jedynie z rodzicami. Dopiero kolejne spotkania przebiegają inaczej (dziecko i specjalista są sam na sam). Ostatnia wizyta to spotkanie podsumowujące, na którym rodzice otrzymają informację zwrotną na temat poczynionych obserwacji.

Dodaj komentarz