Jak wygląda badanie i usuwanie znamion i pieprzyków? Pozbądź się ich i zadbaj o swoje zdrowie!

Wiele osób boryka się ze zmianami skórnymi, nie tylko trądzikiem, który jest uciążliwy i niewątpliwie wpływa na komfort życia, ale również przebarwieniami skórnymi, czy zmianami, zarówno znamionami, jak i pieprzykami. Choć czasem wydają się niegroźne, to warto udać się na konsultację by sprawdzić, czy tak jest w istocie. Dziś przedstawimy jak wygląda badanie znamion i pieprzyków i w jaki sposób się je usuwa.

Na sam początek: jakie mamy rodzaje znamion i pieprzyków i jak rozpoznać niepokojące zmiany

Warto podkreślić, że pieprzyki to znamiona barwnikowe, dlatego nie tylko rozległe zmiany można nazwać znamionami. Tak naprawdę rodzajów takich zmian skórnych jest naprawdę wiele, niektóre są wrodzone, a inne nabyte, czyli powstające pod wpływem działania promieniowania UV. Warto podkreślić, że znamiona dzielimy na łagodne i atypowe. Te pierwsze najczęściej powstają w dzieciństwie, są regularne i symetryczne. W ich przypadku przekształcenie w czerniaka jest naprawdę rzadkością. Znamiona atypowe mają asymetryczny kształt i zaleca się ich badanie co 6-12 miesięcy. Ponadto trzeba chronić je przed nadmierną ekspozycją na słońce. Znamiona płaskie to te wrodzone w postaci niewielkich plamek, które czasem pojawiają się też w dzieciństwie. Wyróżniamy także znamiona błękitne, które mają niebiesko-czarną barwę i także są obecne od momentu urodzenia bądź pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Wśród nich wyróżnia się klasyczne, komórkowe, złożone i złośliwe. Te pierwsze mają wielkość od 0,1 do 0,3 mm, z kolei komórkowe i złośliwe od 1-3 cm. Brunatne znamiona Shuttona występują najczęściej w obrębie tułowia, mają regularny kształt z tzw. halo, czyli białą otoczką. Pojawiają się najczęściej u dzieci i nastolatków, ale mogą być też jednym z objawów Hashimoto czy bielactwa. Znamiona Spitz to twarde i okrągłe guzki o czerwonawej barwie, które u 70% badanych pojawiają się przed 20 rokiem życia. Mają tendencję do znacznego wzrostu przez co bywają mylone z czerniakiem. Znamię Beckera to brunatna plama pokryta włoskami, jest nieregularna i najczęściej łagodna. Na ogół pojawia się u mężczyzn w okolicach barków i ramion, a także miednicy. Znamię Clarka to z kolei lekko wypukły, brunatny pieprzyk, który nie przekracza wielkości 1 cm.

Kiedy udać się na konsultację do dermatologa?

Warto wiedzieć, kiedy warto udać się ze znamieniem na konsultację dermatologiczną. Gdy zauważysz zaczerwienienie czy zgrubienie wokół znamienia bądź kiedy skóra wokół znamienia swędzi, należy skonsultować się z lekarzem. Ewidentnym wskazaniem jest krwawienie z okolic znamienia, znaczne powiększenie znamienia, które osiąga ponad 6 cm średnicy, zmiana barwy na ciemniejszą lub wielokolorową. Zaburzenia symetrii znamienia są także sygnałem, by udać się do lekarza specjalisty. Estetyczna dermatologia obejmuje badanie jakim jest dermatoskopia. Dzięki niemu można określić charakter znamienia. Dermatoskop pozwala na wielokrotne powiększenie i dokładną diagnozę. Dzięki temu można zakwalifikować zmiany, które przeznaczone są do wycięcia i dalszych badań histopatologicznych.

W jaki sposób można zniwelować łagodne zmiany skórne?

Przy użyciu laseroterapii można usuwać zmiany, które są łagodne i mają postać brodawek, kaszaków, naczyniaków, ziarniaków albo włókniaków. Zwłaszcza naczyniaki są często problemem wrodzonym. Bardzo widocznych naczyniaków nie można całkowicie usunąć, ale za pomocą laseroterapii można znacząco zmniejszyć ich widoczność. Oczywiście potrzebna jest tu seria zabiegów. Wcześniej każda zmiana musi być poddana badaniu dermatologicznemu przy użyciu dermatoskopu. Jest wiele zabiegów, jakie oferuje medycyna estetyczna. Poprzez dermatologię można rozpoznać charakter zmiany, a także dopasować odpowiednią metodę jej zniwelowania bądź też usunięcia.

W jaki sposób usuwane są zmiany atypowe i podejrzane?

Oczywiście zmiany atypowe i podejrzane usuwane są chirurgicznie. Po około 3 tygodniach rana ulega zasklepieniu. Wszystko zależy jednak od głębokości rany, bo w przypadku tych głębszych proces gojenia może przedłużyć się nawet do kilku miesięcy. Można wspomóc go, stosując odpowiednie maści na bazie alantoiny, czy też heparyny.

Nietypowych zmian skórnych nie należy bagatelizować. Odpowiednio szybka diagnostyka czerniaka daje duże szanse na wyleczenie.

Dodaj komentarz