Jesienna dieta malucha na pochmurne dni – jaka sprawdzi się najlepiej?

Pierwsze spadające liście, poranne mgły, deszcze i coraz niższa temperatura – to znak, że nastała jesień. Kiedy za oknem pogoda nie rozpieszcza, warto zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych członków rodziny, którzy są wyjątkowo podatni na infekcje. Poza właściwym ubiorem trzeba pamiętać o odpowiednio skomponowanych posiłkach, które będą wspierać rozwój organizmu malucha i dodadzą mu energii do codziennej nauki oraz zabawy. Na co warto zwrócić uwagę, układając jesienny jadłospis dla malucha?

Wartościowa dieta i regularność posiłków

Chłodne jesienne miesiące to okres, w którym codzienna dieta niemowlęcia, aby wzmacniała młody organizm, powinna być szczególnie wartościowa. Wartościowa, czyli właściwie zbilansowana, uwzględniająca produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Komponując jadłospis malucha w chłodne dni, warto także zwrócić uwagę na regularność podawanych mu posiłków – stałe pory spożywania pokarmów pomagają kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe na kolejne lata życia.

Jadłospis dopasowany do potrzeb

Maluch nie jest małym dorosłym i potrzebuje innego sposobu żywienia niż starsi członkowie rodziny, dopasowanego do jego szczególnych potrzeb. Wsparciem w komponowaniu jadłospisu najmłodszych jest żywność przeznaczona specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, do której zalicza się m.in. kaszki, posiłki, owoce w słoiczkach czy tubkach. To produkty, które zostały stworzone z myślą o wyjątkowych potrzebach młodych organizmów – zawierają składniki odpowiedniej jakości, które są bezpieczne dla najmłodszych, a ich wartość odżywcza jest dopasowana do wymagań maluchów na różnych etapach rozwoju. Taka żywność posiada widoczne na opakowaniu wskazanie wieku, np. po 6. czy 8. miesiącu życia, dzięki czemu rodzice w łatwy sposób mogą wybrać produkt odpowiedni do wieku, potrzeb i umiejętności dziecka.

Jesienne śniadania i kolacje

Okres wczesnego dzieciństwa to czas, kiedy dziecko bardzo intensywnie rozwija się i rośnie, kształtują się jego narządy i układy w organizmie, a także programuje się metabolizm. Śniadania i kolacje to ważne posiłki, które powinny stanowić cenne źródło energii i składników odżywczych niezbędnych do zachodzących w ciągu dnia i podczas snu procesów życiowych. Właśnie dlatego warto nauczyć malucha regularnego spożywania śniadań i kolacji już na etapie rozszerzania jego diety. Dobrym sposobem na uzupełnienie jadłospisu niemowlęcia – w postaci porannego lub wieczornego posiłku – są kaszki przeznaczone dla najmłodszych. Przygotowane zgodnie z opisem na opakowaniu stanowią dla malucha pełnowartościowy posiłek [1], będący źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów oraz składników mineralnych i witamin w odpowiednich proporcjach. Przykładem takich kaszek są propozycje od BoboVita, dostępne także w typowo jesiennych smakach – jabłek, śliwek czy gruszek. Zawierają cenne witaminy* (A, C, D, E, B1, B6, biotynę), ważne składniki mineralne*, takie jak wapń, żelazo i jod, oraz są dostępne w wielu uwielbianych przez dzieci smakach – to 3 powody, dla których warto podawać je maluchowi każdego dnia.

Pamiętaj o nawadnianiu!

W pierwszych 6 miesiącach życia, jeśli niemowlę jest karmione piersią, to mleko mamy zaspokaja zarówno jego głód jak i pragnienie. Na etapie rozszerzania diety (oraz później) najlepszym sposobem gaszenia pragnienia o każdej porze roku, także podczas chłodnych jesiennych dni, jest woda [2]. Prawidłowe nawodnienie organizmu dziecka jest niezwykle ważne dla jego harmonijnego rozwoju. Jesienią warto podawać maluchowi również ciepłe płyny, które rozgrzeją jego organizm po spacerze w parku.

Ważne informacje:

Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

Kaszki BoboVita zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminę B1, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci.


* Dotyczy kaszek mlecznych BoboVita, które zgodnie z przepisami prawa zawierają witaminy A, D i wapń. Bezmleczne kaszki BoboVita zawierają cynk, żelazo i wapń. Kaszka ryżowa owoce leśne zawiera wapń i żelazo, a kaszka zbożowa jabłko śliwka zgodnie z przepisami prawa zawiera tylko witaminę B1.

[1]   Dotyczy produktu przygotowanego zgodnie z rekomendacją producenta, dodatek mleka i owoców w proszku w zależności od rodzaju kaszki.

[2] Mikulska A., Szajewska H., Horvath A., Rachtan-Janicka J., Poradnik karmienia piersią według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Dodaj komentarz