Rozpocznie się sezon na nianie. Na co zwrócić uwagę szukając opiekunki?

Koniec sierpnia i wrzesień to czas, który można określić mianem sezonu na nianie. Wówczas większość rodziców rozpoczyna poszukiwania opiekunki dla swoich pociech. O tym, czym powinni się kierować i na co zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej, opowiada Monika Perkowska, ekspert Niania.pl, psycholog i terapeuta dzieci i młodzieży.

Czym kierować się podczas przeglądania kont niań, wyboru opiekunek, które chcemy zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną?

Przeglądając konta niań zwróćmy uwagę na istotne dla nas szczegóły, np. dostępność opiekunki, jej wykształcenie, wiek. Raczej nie sugerujmy się zdjęciem, ponieważ tylko bezpośredni kontakt pozwala nam na poznanie właściwej osoby. Wcześniej porozmawiajmy z partnerem/partnerką o naszych oczekiwaniach, sprecyzujmy je, aby łatwiej było nam znaleźć odpowiednią ofertę.

Czy dziecko powinno być obecne podczas rozmowy?

Rozmowa kwalifikacyjna z przyszłą nianią dotyczy tylko osób dorosłych i w czasie ustalania warunków pracy obecni powinni być sami dorośli. Dopiero kolejnym etapem współpracy z opiekunką jest zapoznanie się z dzieckiem w obecności rodziców.

Na jakie zachowania potencjalnej niani powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na kompetencje przyszłej niani i przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. W czasie rozmowy powinniśmy przekazać swoje oczekiwania i wysłuchać propozycji niani. Próbujmy też dokładnie określić zakres pracy i odpowiedzialności opiekunki. Zwróćmy uwagę, czy łatwo jest nam porozumieć się z nianią.

Jak wielką swobodę, jeśli chodzi o wychowanie naszego dziecka, powinniśmy dać niani?

Opiekunka powinna przede wszystkim przestrzegać zaleceń rodziców i ustaleń wypracowanych podczas wspólnej rozmowy. Oczywiście nie chodzi o ograniczanie jej pomysłów, które na pewno będzie miała w czasie zabaw z naszym dzieckiem. Pamiętajmy, że prawidłowa współpraca rodziców i niani ma na celu dobro dziecka i dlatego tak ważne jest, abyśmy darzyli się wzajemnym zaufaniem.

Jaka powinna być dobra opiekunka?

Dobra opiekunka to przede wszystkim osoba cechująca się odpowiedzialnością oraz znajomością potrzeb rozwojowych dziecka w różnym wieku, wrażliwa na dobro dziecko, szanująca podmiotowość najmłodszych i gotowa do profesjonalnej pracy.

Dodaj komentarz