Biegunka u noworodka

Według Światowej Organizacji Zdrowia, biegunka występuje wtedy, gdy niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym oddaje minimum trzy luźne lub wodniste stolce w ciągu doby. Definicja ta nie dotyczy dzieci karmionych piersią, gdyż w ich przypadku normą jest kilka, a nawet kilkanaście stolców na dobę. Jednak także u niemowląt karmionych naturalnie może wystąpić biegunka. Jakie są jej przyczyny oraz jak można jej przeciwdziałać, podpowiada lekarz pediatra.

Biegunka u noworodka z pewnością może zaniepokoić świeżo upieczonego rodzica. Jak się jednak okazuje, w przypadku niemowlaka, luźne stolce nie zawsze muszą oznaczać stanu chorobowego. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych piersią. Warto jednak obserwować czy kolor oraz konsystencja kupki nie ulega zmianie. Jeżeli z kolei pojawi się w niej ropa, krew lub śluz należy szybko zareagować.

„Stolec niemowlęcy może zmieniać się z dnia na dzień, jego wygląd uzależniony jest od tego czy dziecko karmione jest piersią czy też mlekiem modyfikowanym. W pierwszych dniach życia dziecko wydala tzw. smółkę, czyli gęstą, ciemnozieloną lub brązowo-czarną masę. Fizjologiczny stolec dziecka karmionego w sposób naturalny pojawia się w 3-4 dobie życia, jest półpłynny, w kolorze jasnożółtym lub musztardowym i ma lekko kwaśny zapach. Stolec dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, jest bardziej zwarty i ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową. Jeśli stolec ma kolor zielonkawy świadczyć to może o podawaniu preparatów z żelazem lub jego zawartości w mleku. Z kolei odbarwiony stolec występuje, gdy w diecie dziecka dominuje mleko. Żadna z powyższych sytuacji nie powinna nas jednak martwić, jeśli niemowlę jest pogodne i przybywa na wadze. Alarmująca zawsze jest obecność w stolcu śluzu, krwi lub ropy, gdyż jest to objaw uszkodzenia śluzówki jelita. Nawet, jeśli występuje tylko raz na dobę. Wówczas niezbędna jest konsultacja pediatryczna” – powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Jakie są powody biegunki u dziecka?

U niemowląt przyczyn biegunki jest co najmniej kilka. Do najczęstszych należą: infekcja wirusowa (wywołana najczęściej rotawirusami czy norowirusami), infekcja bakteryjna (wywołana np. salmonellą), niewłaściwa dieta matki karmiącej piersią, leki – zwłaszcza antybiotyki, które zmieniają florę jelitową dziecka, ząbkowanie, a także pasożyty w układzie pokarmowym czy alergia pokarmowa, a także nietolerancja glutenu (celiakia). Każdorazowo już przy pierwszych objawach biegunki u niemowlaka, niezależnie od przyczyny (bo tę poznamy dopiero po badaniach bakteriologicznych i wirusologicznych lub testach na alergię, których u małych dzieci się nie wykonuje), powinniśmy zasięgnąć porady pediatrycznej. Lekarz dobierze odpowiednią ilość płynu nawadniającego i uzupełniającego elektrolity oraz podpowie co jeszcze może pomóc w tym konkretnym przypadku.

Obserwuj i reaguj

W przypadku niemowlaka biegunka może w bardzo szybkim tempie doprowadzić do odwodnienia. Dziecko, które oddaje kilka razy w ciągu doby wodniste stolce bardzo szybko traci wodę i elektrolity. O ile w przypadku starszego dziecka łatwiej jest rozpoznać ciężki stan (chociażby przez apatię, niechęć do zabawy), o tyle noworodek czy niemowlę, które więcej czasu śpią, są trudniejsze do obserwacji. Warto więc w momencie wystąpienia nieprawidłowego stolca u maluszka, śledzić także inne objawy – mniejsza ilość śliny, suchość śluzówek jamy ustnej i języka, brak łez przy płaczu, zapadnięte ciemiączko, zmniejszenie ilości moczu, mocz o ciemnej barwie – te symptomy świadczą o tym, że możemy podejrzewać odwodnienie.

Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Leczenie biegunki u kilkumiesięcznego dziecka polega głównie na skutecznym nawadnianiu i uzupełnianiu elektrolitów. Dzieci karmione naturalnie należy przystawiać do piersi jak najczęściej, a te karmione mlekiem modyfikowanym należy dopajać specjalnymi płynami nawadniającymi. Badania potwierdzają, że białko zawarte w mleku wspiera regenerację błony śluzowej jelit. Ponadto, aby ulżyć dziecku w chorobie, należy postarać się, by maksymalnie skrócić czas trwania biegunki preparatem, który łagodzi objawy biegunki, można go podawać już od 3 m-ca życia, jest w formie rozpuszczalnej (np. Tasectan).

Dodaj komentarz