Czas na urozmaicanie diety malucha – jak to robić z głową?

Urozmaicona dieta, która uwzględnia produkty z różnych grup, to jeden z podstawowych elementów prawidłowego odżywiania. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i maluchów, które rozpoczęły poznawanie nowych, nieznanych dotąd smaków. Różnorodne menu kształtuje właściwe nawyki żywieniowe niemowlęcia oraz pomaga realizować zapotrzebowanie na ważne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i energię. Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią wprowadzanie nowych produktów do diety malucha.

  • To ważne! Rozszerzanie diety powinno nastąpić po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu [1]. To czas, kiedy maluszek potrzebuje coraz więcej składników odżywczych, w tym np. żelaza – właśnie dlatego konieczne jest wprowadzanie pokarmów uzupełniających [2]. O gotowości na rozszerzanie diety może świadczyć ssanie przez dziecko piąstki, wkładanie do buzi różnych przedmiotów czy zainteresowanie spożywanymi przez rodziców posiłkami.
  • Czy wiesz, że… już od momentu poznawania smaków, innych niż mleko mamy, niemowlę rozwija umiejętność spożywania pokarmów stałych? Uczy się gryzienia, żucia i połykania posiłków o coraz gęstszej konsystencji. Największe możliwości związane z akceptacją nowości obserwuje się pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia [3].

Pierwsze smaki w diecie malucha

Jako pierwsze do jadłospisu niemowlęcia wprowadza się warzywa, po około 2. tygodniach owoce, a następnie produkty zbożowe w postaci kaszek. Później przychodzi czas na mięso, ryby czy przetwory mleczne, takie jak jogurt. Pomagają one uzupełnić jadłospis niemowlęcia w składniki odżywcze ważne dla prawidłowego rozwoju i energię.

  • Warto wiedzieć, że podczas wprowadzania nowych pokarmów każdemu rodzicowi przyda się spora dawka cierpliwości. Nauka nowych smaków może trochę potrwać – nie każdy maluch od razu zaakceptuje wszystkie produkty wprowadzane do jego diety. Nie należy rezygnować, jeśli niemowlę odmawia próbowania nowości – czasem potrzeba kilku, a nawet kilkunastu prób zanim dziecko się do nich przyzwyczai. Nawet podając maluszkowi 1-2 łyżeczki nowego pokarmu, rodzice czynią ogromny krok w kierunku nauki otwartości na rozmaite smaki. Urozmaicona dieta już na etapie dzieciństwa wpływa na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
  • Pamiętaj! Wrażliwe organizmy niemowląt i małych dzieci, wciąż dojrzewające narządy oraz kształtujący się system odpornościowy wymagają żywności sprawdzonej i odpowiedniej jakości. Właśnie dlatego podczas urozmaicania diety maluszka rodzice powinni uwzględniać produkty dedykowane najmłodszym, z oznaczeniem wieku na opakowaniu. To żywność, która dostarcza młodemu organizmowi składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach (w zależności od etapu rozwoju i potrzeb malucha), a także spełnia wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, które są o wiele bardziej surowe w porównaniu z żywnością dedykowaną dorosłym.

Przykładem produktów, które sprzyjają bezpiecznej nauce nowych smaków, są delikatne musy BoboVita JogoMi! – smakowite połączenie owoców i kremowego jogurtu w wygodnych tubkach. Nie wymagają przechowywania w lodówce [4], dlatego dziecko może się nimi zajadać w każdej chwili – zarówno w domu, podczas spaceru czy dłuższej wyprawy. Są pyszne i pełne różnorodnych owoców, a zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.


[1] Szajewska H. et al., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Pediatria 11.3 (2014): 321-338.

[2] Weker, H., Barańska, M. (2014). Żywienie niemowląt i małych dzieci. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.

[3] Ibidem.

[4] Dotyczy produktów zamkniętych fabrycznie – po otwarciu tubka może być ponownie zamknięta i przechowywana przez 24 godziny pod warunkiem, że dziecko nie jadło bezpośrednio z niej.

Dodaj komentarz