Amniopunkcja – w jakim celu jest wykonywana?

Nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie małoinwazyjnych, a tym samym dokładnych badań w ciąży. Na czym polega zabieg amniopunkcji i kiedy się go przeprowadza?

Na czym polega amniopunkcja?

Okres ciąży to piękny czas w życiu kobiety. Jest jednak połączony z troską i niepokojem o życie małej istoty. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne pozwalają na wczesnym etapie wykryć choroby i wszelkie nieprawidłowości. Szczegółowe badania prenatalne wykonuje się w różnych etapach ciąży, w zależności od tego, jaki jest ich cel.

Amniopunkcja w Rzeszowie oraz każdym innym mieście jest jednym z najczęściej zalecanych badań. Jest to badanie inwazyjne, które polega na pobraniu płynu owodniowego za pomocą specjalnej igły. Zabieg wykonywany jest z użyciem ultrasonografu, co daje pewność, że nakłucie wykonane jest w odpowiednim miejscu. Sam zabieg nie jest bolesny – może pojawić się uczucie dyskomfortu, podobne do tego, jaki występuje podczas pobierania krwi. Amniopunkcja pozwala wykryć choroby genetyczne takie jak m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa, mukowiscydozę, rozszczep kręgosłupa, chorobę Huntingtona czy bezmózgowie.

Kiedy należy wykonać amniopunkcję?

Amniopunkcja to badanie, które wykonuje się w różnych okresach trwania ciąży. Zazwyczaj lekarz zaleca wykonanie badania pacjentkom, u których zaobserwowano nieprawidłowe wyniki badań nieinwazyjnych, czyli np. tych opartych na badaniu krwi lub USG. Ginekolodzy zalecają również, aby zbadać płyn owodniowy u kobiet w ciąży, które ukończyły 35 r.ż. lub gdy przeprowadzony wywiad stwierdza jakiekolwiek zagrożenia, np. występowanie chorób genetycznych w rodzinie, wady wrodzone, czy urodzenie dziecka z określonymi chorobami.

Prawidłowo wykonana amniopunkcja nie powoduje żądnych powikłań. Warto zadbać o to, żeby o stan zdrowia dbali specjaliści. Dobra klinika ginekologiczna w Rzeszowie czy innym mieście umożliwia wykonanie różnego rodzaju badań prenatalnych na miejscu. Zwiększa to komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjentki.

Dodaj komentarz