Czym są zabawy polisensoryczne i dlaczego są tak ważne w rozwoju dziecka?

Każdy z rodziców chce, żeby rozwój jego dziecka przebiegał w jak najlepszy i pozbawiony zakłóceń sposób. Świetnym sposobem na osiągnięcie takiego efektu może być zapisanie naszej pociechy na odpowiednie zajęcia w przedszkolu, które pomogą mu w rozwijaniu umiejętności na wielu płaszczyznach. Przykładem takich aktywności są zajęcia polisensoryczne, które uczą dzieci prawidłowej interpretacji bodźców przy wykorzystaniu zabawy. Czym dokładnie są takie zajęcia i jakie korzyści mogą przynieść naszemu dziecku?

Zajęcia polisensoryczne – czym są zajęcia polisensoryczne?

Dzieci poznają świat zupełnie w inny sposób niż dorośli – to stwierdzenie jest tak oczywiste, że na co dzień możemy zapominać o tym fakcie. Nasze pociechy dopiero uczą się tego, jak funkcjonuje świat i w jaki sposób mogą odpowiednio się w nim poruszać. Dotyczy to w dużej mierze obszaru zmysłów – kiedy dorosły człowiek przykładowo dotyka metalu, wie, że jego temperatura może być niska a krawędzie ostre. Wynika to z naszego bagażu doświadczeń, którego dziecko jeszcze nie posiada i dlatego musi odkrywać wszystko na własną rękę.

Właśnie tutaj mogą się przydać zajęcia sensoryczne, których głównym założeniem jest angażowanie zmysłów dziecka do pracy. W trakcie takich zabaw nasza pociecha może nauczyć się jak działają jej zmysły, oraz jak zinterpretować bodźce dochodzące z różnych stron. Najwięcej efektów osiąga wykorzystanie zajęć polisensorycznych, czyli takich, które angażują do całego procesu więcej niż jeden zmysł.

Zajęcia sensoryczne

Zajęcia sensoryczne w przedszkolu mogą przybierać różne formy. Musimy pamiętać, że chociaż aspekt edukacyjny zabaw sensorycznych jest wręcz nieoceniony przy kształtowaniu procesów poznawczych u dziecka, to w trakcie zajęć najważniejsze jest utrzymanie jego skupienia i zainteresowania. Właśnie z tego powodu zajęć sensorycznych jest bardzo dużo, dzięki czemu mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb i wymagań dziecka.

Przykładem zajęć polisensorycznych może być chociażby gotowanie. Zajęcia gotowania w przedszkolach cieszą się ogromną popularnością nie bez powodu – to nie tylko świetne przygotowanie dziecka do pomocy przy kuchennych obowiązkach, ale także rewelacyjne zajęcia polisensoryczne.

Dzięki gotowaniu dziecko ma okazję do bliskiego przyjrzenia się fakturze, kolorowi i zapachowi różnych produktów, jednocześnie dobrze się bawiąc. To oczywiście tylko przykład – zajęcia polisensoryczne mogą przybierać różne formy, takie jak lepienie z plasteliny lub modeliny czy przelewanie płynów z jednego pojemnika do drugiego.

Dodaj komentarz