Dlaczego szczęście maluszka zależy od pracy brzuszka?

Ciepło rodziców, przytulanie i okazywanie czułości jest bardzo ważne, a każdy uśmiech malucha to dla rodziców bezcenny skarb. Kiedy brzuszek kształtuje się i pracuje prawidłowo, maluch jest szczęśliwy, radosny i chętny do tulenia. Dlaczego? Bo układ pokarmowy ma szczególnie odpowiedzialną rolę – to dzięki niemu do organizmu dostarczane są składniki pokarmowe niezbędne do pracy wszystkich innych narządów. Jego ważną częścią są jelita, czyli główne miejsce trawienia i wchłaniania pożywienia. Dowiedz się, jak zapewnić swojemu dziecku dobre samopoczucie i wspierać jego prawidłowy rozwój, dbając o układ pokarmowy.

Różnice niewidoczne dla oka

Od harmonijnej pracy układu pokarmowego zależy prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu oraz samopoczucie dziecka. Dzięki informacjom przekazywanym z brzuszka do mózgu możliwe jest pobieranie pokarmu, a także odczuwanie głodu lub sytości. Warto jednak pamiętać, że układ pokarmowy maluszka znacznie różni się od układu pokarmowego mamy czy taty. Po narodzinach działanie brzuszka jest jeszcze niedoskonałe. Rozwija się on przez cały okres 1000 pierwszych dni życia dziecka – czyli od poczęcia przez pierwsze lata po narodzinach. Proces ten zachodzi stopniowo – układ pokarmowy osiąga pełną dojrzałość dopiero ok. 5.-7. roku życia dziecka.

Jelita fundamentem szczęścia

Jelita stanowią istotną część układu pokarmowego człowieka. Około 95% serotoniny (hormonu szczęścia) produkowanej przez ludzki organizm powstaje właśnie w nich! Nie bez przyczyny jelito nazywane jest drugim mózgiem. W jelitach zlokalizowana jest bardzo duża sieć połączeń nerwowych, przez co pośrednio mogą one wpływać na nastrój, pamięć, sen, apetyt i uczucie sytości. To m.in. dlatego dziecko jest radosne, kiedy jego brzuszek jest pełny, a płacze, kiedy jest głodne. Warto dodać, że dla współczesnych rodziców najważniejszymi przejawami szczęścia ich dziecka jest jego uśmiech (70%) oraz bycie radosnym – brak płaczu (40%).

Praca brzuszka non stop

Pierwszy etap trawienia posiłku zaczyna się, dzięki ślinie, już w buzi dziecka. Następnie pokarm trafia do przełyku, który łączy gardło i żołądek, w żołądku – dzięki enzymom – jest trawiony. Co ciekawe, u niemowląt występuje specjalny enzym – podpuszczka – który ułatwia trawienie białek mleka mamy. Dzięki obecności odpowiednich substancji w żołądku możliwe jest zbudowanie bariery chroniącej organizm przed bakteriami.

Następnie w jelicie cienkim odbywa się kolejny etap trawienia, ale również, etap wchłaniania. Warto wiedzieć, że ten narząd ma olbrzymią powierzchnię – aż około 300 m2! Jelito jest wyścielone nabłonkiem zaopatrzonym w kosmki jelitowe, dzięki którym do krwioobiegu przenikają substancje odżywcze. Jelito grube z kolei jest końcową częścią pomiędzy jelitem cienkim a odbytem. Jego działania skupiają się więc na tym, czego nie wchłonęło jelito cienkie.

Dieta dla dobrego samopoczucia

Na prawidłowy rozwój zarówno układu pokarmowego, jak i całego organizmu dziecka ogromny wpływ ma sposób żywienia. Po narodzinach najlepszym sposobem na wspieranie rozwoju delikatnego brzuszka jest karmienie piersią. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia maluszka. Następnie karmienie piersią należy kontynuować do 2. roku życia dziecka lub dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu do jego diety pokarmów uzupełniających. Większość rodziców uważa, że szczęśliwe dziecko to prawidłowo rozwijające się (85%) i prawidłowo odżywione (74%) dziecko. Jeżeli z jakichś powodów mama nie może karmić piersią, aby wspierać prawidłowy rozwój i szczęście maluszka, warto przy konsultacji z lekarzem pediatrą wybrać odpowiednie mleko modyfikowane.

Prawidłowy rozwój małego brzuszka wspiera Bebiko 2 z udoskonaloną, dobrze tolerowaną[5] formułą NUTRIflor Expert. To kompletna kompozycja składników odżywczych, która została wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA, ważny dla rozwoju mózgu i wzroku, aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Produkt zawiera także m.in.: kompozycję witamin i składników mineralnych, takich jak: wapń i witamina D, niezbędne do prawidłowego rozwoju kości i zębów; żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy; kwas ALA (omega 3), niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych; a także unikalną kompozycję błonnika GOS/FOS.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Dodaj komentarz