Jak zachęcić niemowlę do poznawania różnorodnych smaków?

Urozmaicone menu już na etapie rozszerzania diety pomaga pokryć zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze ważne dla jego prawidłowego rozwoju, a także kształtuje preferencje smakowe na kolejne lata życia. Zapoznając malucha z różnorodnymi pokarmami, rodzice uczą go nawyku próbowania i otwartości na nowe smaki. Czasem zdarza się, że wprowadzanie nowych smaków przysparza opiekunom trudności. Co robić, aby urozmaicanie jadłospisu malucha było łatwiejsze?

Zadbaj o właściwe porcje

Żołądek niemowlęcia czy małego dziecka jest bardzo mały, dlatego istotne jest, by zarówno wielkość, jak i konsystencja posiłku była dostosowana do wieku i apetytu malucha. Podczas karmienia warto przyjąć zasadę, że to dziecko decyduje czy zje i ile, ale to rodzic wybiera rodzaj i porę posiłku. Na początku rozszerzania diety niemowlęciu wystarczą niewielkie ilości pokarmu – celem jest poznanie i zaakceptowanie nieznanych dotąd smaków.

Pozwól maluchowi się pobrudzić

Maluch chętniej próbuje nowych produktów, jeśli ma możliwość poznać ich strukturę czy kształt. Nie należy się zniechęcać, jeśli podawana zupka czy przecier wyląduje na ubranku – wcześniej warto założyć dziecku ochronny śliniaczek. Pozwalanie maluchowi na oswajanie się z konsystencją i zapachem nowych produktów uczy go samodzielności i czerpania radości z próbowania różnorodnych smaków.

Spokojna atmosfera sprzyja poznawaniu nowych smaków

Spożywanie posiłku już od samego początku powinno być miłym doświadczeniem, które będzie zachęcać malucha do czerpania przyjemności z jedzenia. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by tej chwili towarzyszył spokój i miła atmosfera. Warto wtedy zrezygnować z czytania bajek i zabawy – maluch powinien koncentrować się na posiłku, by nie zjadł mniej niż wynika to z jego zapotrzebowania.

Systematycznie proponuj maluchowi nowości

Urozmaicanie menu jest ważne, ponieważ pomaga realizować zapotrzebowanie organizmu na ważne składniki odżywcze, a także zachęca malucha do próbowania nowości. Niemowlę, któremu rodzice podają wyłącznie kilka jego ulubionych smaków, nie ma szansy zapoznać się z różnorodną kuchnią, a w rezultacie – z czasem może stawać się marudne. Podczas posiłku warto proponować dziecku kilka nowości – istnieje duża szansa, że jedna z nich przypadnie mu do gustu!

Wybieraj produkty dopasowane do potrzeb najmłodszych

Aby rodzice mieli pewność, że podawana żywność jest odpowiednio zbilansowana i bezpieczna dla maluszka, powinni wybierać produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Ich receptury są opracowywane przez ekspertów z dziedziny żywienia najmłodszych, tak aby odpowiadały na potrzeby dzieci na różnych etapach rozwoju. Ponadto takie posiłki, kaszki czy musy spełniają wyjątkowo restrykcyjne normy jakości, znacznie bardziej surowe niż w przypadku produktów ogólnodostępnych, przeznaczonych dla starszych członków rodziny.

Dodaj komentarz