Najpopularniejsze zabawki edukacyjne dla dzieci!

Edukacyjne zabawki mają korzystny wpływ na rozwój dziecka. Warto po nie sięgać, kiedy szukasz prezentu dla malucha. Sprawiają dużo frajdy, ale poprzez zabawę oddziałują na dużą liczbę zmysłów dziecka i dostarczają mu wiele bodźców zewnętrznych. Sprawdź, co najlepiej się sprawdzi.

Zabawkę zawsze dobieraj do wieku dziecka, wtedy masz pewność, że pozytywnie wpłynie na jego rozwój fizyczny, zdolności manualne oraz twórcze myślenie. Niespodzianka może mieć charakter gry planszowej lub mogą to być zabawki edukacyjne, które otwierają na otaczający malucha świat i motywują do ruchu. Na rynku znajdziesz bogatą ofertę, ale poniżej prezentujemy listę najbardziej popularnych.

Jakie zabawki edukacyjne najbardziej lubią dzieci?

Pamiętaj, by przed zakupem produkt dopasować do wieku i możliwości dziecka. Jeśli podarujesz maluchowi zabawkę, którą nie będzie się w stanie posługiwać, to nie będzie czerpać z niej żadnych korzyści. Zwróć uwagę również na kwestie bezpieczeństwa. Zabawki powinny być wykonane z atestowanych materiałów i nie mogą zawierać zbyt małych elementów, jeśli będą niespodzianką dla niemowlaka – stawiaj na znane marki. Oto, w czym możesz wybierać:

  • edukacyjne zestawy – bogata oferta sprawia, że możesz dopasować zabawkę do zainteresowań dziecka; na rynku dostępne są komplety dotykające szerokiej tematyki otaczającego dziecko świata, np. zabawka zawierające wszystkie elementy ludzkiego ciała, wykopaliska archeologiczne lub zestawy do pierwszych zajęć z fizyki i chemii; tutaj sprawdzą się wszystkie interaktywne globusy i mapy,

  • pamięciowo-logiczne gry – skojarzenia i zapamiętywanie rozwijają umiejętność logicznego myślenia; wybieraj produkty, które uczą współpracy i wpływają na rodzinne relacje, np. „Monopol”, „Eurobiznes” czy dziecięcą wersję „Scrabble”, choć modny wyborem będzie także pełna przygód planszówka „Dixit”, bazujące na zabawie w kalambury „Pytaki” lub „Gra słów”; popularne są krzyżówki, zagadki i dziecięce sudoku, ponieważ maluchy kochają rozwiązywać wszelkie zagadki,

  • interaktywne zabawki – szczególnie są polecane dla maluchów; pieski, misie, turlaczki czy furbisie wydają z siebie dźwięki i poruszają się, ale żeby to nastąpiło, dziecko uczy się pewnych sekwencji, które wywołują reakcję zabawki; dla niemowlaków sięgaj po przedmioty z kojącymi melodiami albo delikatnym szumem, a dla rocznych wybieraj takie zabawki, które będą wspierać aktywność dziecka, np. edukacyjne maty i tablice, a także muzyczne stoły i tunele.

Zabawka może zachęcać do ruchu także starsze dzieci, dlatego piłki, rolki czy deskorolki zawsze się sprawdzą. Dziecko pracuje przede wszystkim z ciałem i nie tylko miło spędza czas na świeżym powietrzu, ale rozwija prawidłową postawę – uczy się balansu i koordynacji. Co najważniejsze, nie spędza tego czasu przed komputerem i telewizorem!

Dodaj komentarz