W dobie kiedy sklepowe półki uginają się od nadmiaru zabawek, a ilość produktów proponowanych przez ich producentów przyprawia rodziców o zawrót głowy, niełatwo dokonać wartościowego zakupu. Skuszeni atrakcyjnymi reklamami, znaną marką czy przykuwającym wzrok wyglądem, przestajemy zwykle skupiać się funkcjach oferowanej zabawki. Choć nie ma w tym nic złego – ich głównym celem jest przecież niezmiennie dostarczanie rozrywki – warto jednak pamiętać, że istnieją produkty, które oprócz zabawy oferują znacznie więcej. Zabawki edukacyjne, bo o nich mowa, mobilizują maluchy do wysiłku umysłowego, koncentracji, kreatywnego myślenia, a przede wszystkim poszukiwania nowych rozwiązań. Podpowiadamy, jak dokonać odpowiedniego wyboru i zapewnić dziecku edukację poprzez zabawę!
Kiedy zabawkę można nazwać edukacyjną?
Tym, co wyróżnia zabawki edukacyjne od wszystkich pozostałych jest integracja dwóch funkcji – są to przedmioty, które uczą i bawią jednocześnie. Choć często kojarzą się rodzicom z niezwykle skomplikowanymi produktami przeznaczonymi dla nieco starszych dzieci, producenci oferują obecnie szeroki wybór zabawek edukacyjnych przeznaczonych już dla niemowląt czy kilkulatków. Ich istotą jest oddziaływanie na dziecięce zmysły, angażowanie układu ruchowego czy rozbudzanie ciekawości, dlatego też ich wkład w rozwój maluchów jest nieoceniony. Niezwykle istotne jest jednak pozwolenie dziecku na odkrywanie zabawki samodzielnie. Wskazywanie sposobu jej działania czy naciskanie na szybkie poznanie jej mechanizmów odbierze mu bowiem całkowitą przyjemność i ciekawość, a to przecież podstawowe funkcje zabawek, również tych edukacyjnych.
Już od pierwszych chwil życia
Producenci oferują obecnie zabawki dla dzieci w niemalże każdym wieku – każde z nich na danym etapie rozwoju uczy się bowiem i poznaje otaczającą rzeczywistość w inny sposób. Bez wątpienia książeczki edukacyjne i nieco bardziej skomplikowane rozwiązania nie są jeszcze odpowiednie dla niemowlaków, nie oznacza to jednak, że nie istnieją produkty edukacyjne stworzone z myślą o nich. Dla najmłodszych maluchów doskonałym rozwiązaniem będą zabawki, które dzięki odpowiednio zaprojektowanym kształtom czy intensywnym kolorom angażują uwagę i rozbudzają ciekawość. Wśród nich dużą popularnością cieszą się zawieszki, karuzele na łóżeczko czy maty edukacyjne. Warto pamiętać, że nawet dziecko, które większość dnia spędza leżąc i śpiąc jest już wrażliwe na bodźce, które obserwuje w swoim otoczeniu, podczas gdy bez przerwy intensywnie się rozgląda. W przypadku nieco starszych dzieci zadanie jest jeszcze łatwiejsze, sklepowe półki oferują bowiem niezwykle szeroki wybór zabawek edukacyjnych. Ich imponujący asortyment wynika niewątpliwie z faktu, że dzieci kilkuletnie są już znacznie bardziej aktywne i podejmują się bardziej skomplikowanych oraz wymagających zabaw. Nieprzerwaną sympatią rodziców cieszą się w tej kategorii wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, tablice do rysowania czy angażujące wyobraźnię zestawy narzędzi.
Na co zwracać uwagę, wybierając zabawkę edukacyjną?
Zakup odpowiedniej zabawki edukacyjnej dla swojej pociechy to dla wielu rodziców duże wyzwanie. Paradoksalnie, nie wynika to z braku wyboru na sklepowych półkach, lecz z ogromu oferowanych produktów i częstego nadużywania miana „edukacyjnej” w odniesieniu do zabawek, które funkcji takiej nie pełnią. Istnieją jednak kryteria, dzięki którym nieco łatwiej odnaleźć się w gąszczu ofert i reklam i wybrać produkt naprawdę wartościowy. „Wybierając produkt, który będzie wspierał rozwój dziecka na wielu płaszczyznach, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sugerowany wiek, który znajduje się zazwyczaj na opakowaniu. Dzięki temu rodzic może łatwo zorientować się, czy przedmiot okaże się dla jego dziecka użyteczny i będzie spełniał swoje funkcje.” – mówi Andrzej Sroczyński, właściciel polskiej marki zabawek Smily Play. „Niezwykle ważne jest również wykonanie. Uwzględniając bezpieczeństwo i komfort najmłodszych, do produkcji zabawek wykorzystujemy tylko najwyżej jakości materiały, a następnie poddajemy je odpowiednim procedurom sprawdzającym bezpieczeństwo. Dlatego też tak istotne jest kupowanie produktów tylko od sprawdzonych producentów, którzy oprócz świetnej zabawy i nauki oferują również pewność, że zabawka spełnia wszystkie wymogi.” – dodaje.
Inwestując w rozwój dziecka warto już od pierwszych chwil życia zapewnić mu ciekawe i wartościowe zabawki. Mimo wielu atrakcyjnych ofert i reklam zachwalających innowacyjne funkcje, nie należy jednak zapominać o ich podstawowej i głównej funkcji – mają one przede wszystkim bawić.