Żłobek montessori – sprawdź dlaczego warto

Podejmując decyzję o powrocie do pracy, szukasz najlepszego miejsca dla swojego maluszka. Masz do wyboru żłobki o różnych profilach w tym również żłobki montessori. Metoda montessori nowoczesna metoda nauczania, która coraz bardziej zyskuje na popularności i cieszy się uznaniem wśród rodziców. Sprawdź, na czym dokładnie polega i dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka montessori. 

Kim była Maria Montessori?

Maria Montessori była pedagożką i włoską lekarką, która sprzeciwiła się tradycyjnym metodom nauczania dzieci. Nie zgadzała się z obecnym systemem, który opierał się na dyscyplinie, sadzaniu dzieci w ławkach i ujarzmianiu ich naturalnej ciekawości. Po ukończeniu studiów stworzyła system, dzięki któremu dzieci zaczęły osiągać lepsze wyniki w nauce. Kobieta oddała się pracy pedagogicznej, prowadząc kursy na całym świecie, a jej metoda wykorzystywana jest do dziś. 

Metoda Montessori – na czym polega?

Pedagogika Montessori opiera się na założeniu, że dziecko od narodzin posiada wewnętrzną siłę życia, która jest motorem napędowym do rozwoju osobistego i chęci do nauki. Dziecko samodzielnie potrafi rozwijać swoje umiejętności, a rolą dorosłych jest pomoc w tym rozwoju oraz podążanie za jego zainteresowaniami. W pierwszej fazie tzw. fazie “odkrywcy”, która trwa do 6 roku życia, dziecko poznaje świat, zadaje pytania, naśladuje dorosłych, jest wrażliwie na naukę oraz język i rozwija umiejętności poznawcze. Na tym etapie dziecko ma najbardziej otwarty i pojętny umysł, co niewątpliwie warto wykorzystać. W tym okresie maluch odkrywa świat za pomocą wszystkich zmysłów, co oznacza, że posiada umiejętność przyswajania i powtarzania wszystkich bodźców z otaczającego świata. 

na czym polega metoda Montessori

Metoda Montessori kładzie szczególny nacisk na całościowe podejście do potrzeb najmłodszych. Liczy się indywidualność, a także rozbudzanie chęci do poznawania świata. Można to osiągnąć dzięki odpowiedniemu środowisku, wyspecjalizowanej kadrze oraz specjalistycznym pomocą dydaktycznym. Każde dziecko jest inne, a przez to wspaniałe i skrywa wewnątrz ogromny potencjał do robienia wielkich rzeczy. I to właśnie rolą pedagogów jest pomoc w wychowaniu samodzielnego, kreatywnego i myślącego człowieka, który nie będzie obawiał się podążania własnymi, niezależnymi drogami. 

Maria Montessori podkreślała, że każde dziecko jest indywidualnością i uczy się tego, co uważa za ciekawe i interesujące, a więc należy mu dać swobodę w wyborze zadań. Metoda ma obudzić w najmłodszych umysł odkrywcy i przygotować do robienia wartościowych rzeczy. 

Jednym z polecanych miejsc, w których nauka i rozwój dzieci przebiega w duchu montessori, jest żłobek montessori Wilanów myBaby. Jest to odpowiednio przygotowana placówka, w której wyspecjalizowani pedagodzy, z miłością do dzieci, dbają o jak najlepszy rozwój swoich podopiecznych. Budują poczucie własnej wartości u maluchów, które nabierają znaczących umiejętności społecznych, uczą się pracy w grupie oraz mają dużą swobodę w wyborze czego i jak chcą się uczyć. 

zapis dziecka do zlobka

Żłobek montessori – korzyści

Żłobek montessori jest środowiskiem, przygotowanym według ściśle określonych zasad i przystosowanym do potrzeb najmłodszych. Otaczające środowisko ma rozbudzić w dziecku ciekawość świata i pozwolić mu na samodzielne odkrywanie nowych przedmiotów, dlatego też w tego typu miejscach wysokość półek i szafek dostosowana jest do wzrostu maluszków. 

Największe korzyści płynące z zapisania dziecka do żłobka montessori:

  • indywidualne podejście,
  • ulepszony rozwój najmłodszych, lepsze przygotowanie do nauki w przyszłości,
  • należyty rozwój pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów oraz pracy w grupie,
  • prowadzone zajęcia pobudzają wyobraźnię i kreatywność,
  • nauka odbywa się poprzez angażujące zabawy i jakościowe zajęcia. 

Decydując się na wybór żłobka montessori, dajesz swojemu dziecku naprawdę bardzo dobry start w przyszłość. Dobrze przygotowany program wręcz zachęca dzieci do nauki, a tym samym pielęgnuje indywidualizm i podsyca do odkrywania nowego. Ponadto, możesz mieć pewność, że Twoja pociecha będzie przebywała w przyjaznym, bezpiecznym i kreatywnym miejscu. 

Dodaj komentarz