Bezpieczne sposoby na pracę w ogrodzie!

Ciepłe i słoneczne dni coraz częściej zaczynają gościć na naszych niebach. Wiosenna aura zaczyna, tak samo jak nasze ogrody, budzić nas do życia. Niestety, ale ciężka i nieprzyjemna zima i idące z nią długie ochłodzenie, pozostawiły nasz ogród w opłakanym stanie. Czeka nas wiele pracy, aby przywrócić mu dawny blask. Jednak warto byłoby się odpowiednio przygotować, zanim podejmiemy kroki w przywracaniu naszego ogrodu do życia i dawnej świetności. Warto jednak przed całym przedsięwzięciem odpowiednio przygotować. Jak to zrobić i jak się przygotować? Wszystko to w dzisiejszym artykule. Zapraszam do lektury!

Jakie zagrożenia czekają na nas w ogrodzie? 

Oprócz zagrożeń urazów mechanicznych i chemicznych, nie wolno zapomnieć, że prace w ogrodzie mogą przynieść więcej niechcianych skutków, jeśli nie przygotujemy się do nich odpowiednio. Prace ogrodowe, wykonywane szczególnie w okresie wiosennym i letnim, narażają na zbyt długie i intensywne działanie promieni słonecznych. Do niezbędnych ochronnych produktów warto więc dołożyć krem z filtrem oraz nakrycie głowy, a podczas pracy należy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu. Oczywiście unikać należy prac w godzinach południowych, w których słońce jest najsilniejsze.

Odzież do pracy w ogrodzie

Prace w ogrodzie wiążą się z wieloma, często ciężkimi, czynnościami. Przycinanie drzew czy krzewów, koszenie trawnika czy stosowanie substancji chemicznych i organicznych. Oczywiście lista mogłaby być o wiele bardziej rozbudowana, ale jedno jest pewne. Każda z tych czynności może przynieść przykre i niepożądane skutki. Każdy ogrodnik, nowicjusz czy profesjonalista, zanim przejdzie do prac, powinien odpowiednie się wyposażyć. Pomoże to uniknąć niebezpieczeństw związanych z pracami ogrodowymi.

Podstawą okazuję się tutaj odpowiedni ubiór, który uchroni nas przed zabrudzeniami i zasłoni skórę. Pozwoli to uniknąć kontaktu z chemikaliami. Buty robocze również są świetnym rozwiązaniem do pracy w ogrodzie. Dzięki wysokiej zabudowie i odpowiedniemu ogumieniu w rejonie kolan, pozwala to na dłuższą i wygodniejszą pracę, gdy klęczymy.

Każda praca w ogrodzie powinna odbywać się przy użyciu rękawic, których grubość i materiał dostosowujemy do danej czynności. Nie można zapominać także o okularach, które ochronią oczy przed fragmentami ciętych roślin czy rozpylanymi substancjami. Aby zakupić wszystkie wymienione produkty, najlepiej odwiedzić sklep BHP.

Unikanie zagrożeń podczas prac 

Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wypadków przy pracy w ogrodzie, należy zaopatrzyć się we wcześniej wymienione produkty. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej organizacji. I tak na przykład po zakończonych pracach warto od razu chować narzędzia, szczególnie te ostre i masywne.

Dodaj komentarz