Ciąża po czterdziestce – czy to dobry pomysł?

Ciąża po czterdziestym roku życia przestała już dziwić. Nie jest to nic niezwykłego, coraz więcej kobiet się na to decyduje. Warto jednak mieć świadomość, że wiek jest w tym przypadku jednym z ważniejszych ryzyk. Różnego rodzaju powikłania i zagrożenia spotykają częściej panie w tym wieku niż kobiety młodsze. Jeśli jednak ciąża prowadzona jest pod okiem specjalisty, nic złego nie musi się stać. Dowiedz się, czy jest to dobry pomysł.

Najczęściej wymieniane ryzyka związane z ciążą po 40. roku życia

Na ciążę po czterdziestce decyduje się obecnie coraz wiele mam, mimo ryzyka i możliwości wystąpienia wielu powikłań. Jak wskazują lekarze, pewne zagrożenia mogą, ale nie muszą wystąpić w takim wieku. Niektórzy specjaliści wskazują, że późna ciąża nie musi się różnić od tej, którą przechodzi młodsza kobieta. Wiek matki jest bowiem tylko jednym z czynników, które decydują o zdrowiu matki i dziecka.

Specjaliści portalu dla kobiet Feminaria.pl podkreślają, że w większości przypadków ciąża u kobiet po 40. roku życia przebiega bez komplikacji. Mogą w niej jednak wystąpić takie przypadki jak:

  • utrata ciąży – ryzyko poronienia zwiększa się wraz z wiekiem matki,
  • nadciśnienie oraz stan przedrzucawkowy,
  • cukrzyca ciężarnych,
  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • problemy z łożyskiem,
  • wady genetyczne,
  • trudniejszy i dłuższy poród.

Co przyszła mama po czterdziestce może zrobić, by zmniejszyć ryzyko?

Przyszła mama powinna pamiętać, że wiek nie jest najważniejszy. Nadal uważa się, że największy wpływ na przebieg ciąży ma ogólna kondycja fizyczna oraz zdrowotna kobiety. Warto wcześniej poznać zalecenia i wskazówki, które dotyczą planowania ciąży i jej przebiegu po 40. roku życia. Można je poznać dzięki profesjonalnym książkom i poradnikom dla kobiet w ciąży i planujących ciążę.

Kobieta zadbana, o prawidłowej wadze, wysportowana, która zdrowo się odżywia i nie pali papierosów, ma najprawdopodobniej podobny stan biologiczny organizmu jak 25-latka. W jej przypadku istnieje spora szansa na to, że ciąża przebiegnie bez zakłóceń. Ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jest większe zaledwie o kilka procent.

Ważne są prawidłowe odżywianie się, dieta bogata w warzywa i owoce. Nie bez znaczenia jest również umiarkowana aktywność fizyczna oraz dobra kondycja psychiczna kobiety. W przypadku problemów z tarczycą warto udać się do specjalisty, a odpowiednie leczenie i dbanie o prawidłowy poziom hormonów zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Regularne kontrolowanie ciśnienia tętniczego może zapobiec wystąpieniu powikłań ciążowych.

Dodaj komentarz