Dlaczego nie należy lekceważyć próchnicy?

Stan jamy ustnej to ważny element zdrowia każdego człowieka. Wynika on w głównej mierze z nawyków higienicznych i żywieniowych oraz regularnych wizyt stomatologicznych. Problem próchnicy nadal dotyka wiele osób i stanowi poważny problem zdrowotny zwłaszcza wśród dzieci. Ważne jest podejmowanie przez rodziców odpowiednich działań profilaktycznych i diagnostycznych, a w przypadku pojawienia się próchnicy, także leczniczych.

Próchnica jako poważny problem społeczny

Próchnica zębów oraz niewłaściwy poziom higieny jamy ustnej to najczęstszy powód problemów zdrowotnych wieku dziecięcego. Zostało udowodnione, że próchnica pojawia się jeszcze u niemowlaków, zaraz po pojawieniu się zębów mlecznych w 1. roku życia. Największe występowanie można zauważyć jednak u dzieci od 2 do 4 lat. Powstające zmiany wiążą się ze znacznie zwiększonym ryzykiem choroby w zębach stałych.

Wczesne wykrycie próchnicy pozwala na całkowite odwrócenie procesu polegającego na demineralizacji szkliwa, dzięki czemu można zapobiec uszkodzeniom głębszych partii zębów.

Pomimo powszechnego występowania próchnicy, problem ten bywa często bagatelizowany i lekceważony przez rodziców. Takie postępowanie prowadzić może do powstawania rozległych i nieodwracalnych zmian. Ich skutkiem często okazuje się konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Jak zwalczać próchnice?

Wczesne dostrzeżenie zmian próchniczych pozwala na podjęcie odpowiednich kroków, prowadzących do poprawy stanu uzębienia. W przypadku powstania ubytku jedyną metodą jest jego uzupełnienie, a więc stosowanie leczenia inwazyjnego. Najkorzystniejszym sposobem profilaktyki okazuje się więc zapobieganie powstawaniu ognisk próchniczych. Realizacja tego celu jest możliwa na kilka sposobów. Ważne, aby pamiętać o:

  • przestrzeganiu zasad higieny jamy ustnej. Należy pamiętać o stosowaniu właściwych przyborów i środków higieny w postaci szczoteczek, past, nici dentystycznych, a także o opanowaniu odpowiedniej techniki czyszczenia;
  • racjonalnym żywieniu, które powinno ograniczać spożywanie pokarmów i napoi zawierających cukry proste, zmniejszenie spożycia soków owocowych i dostarczanie do organizmu witamin A i D;
  • walce z niedożywieniem i otyłością;
  • uzupełnianiu związków fluoru;
  • przeprowadzaniu zabiegów profilaktycznych, takich jak lakowanie, usuwanie kamienia nazębnego.

Wizyty kontrolne oraz leczenie realizuje wiele placówek stomatologicznych, np. Codzienna Stomatologia. Właściwa opieka medyczna w połączeniu z domową profilaktyką to gwarancja sukcesu w walce z próchnicą.

Dodaj komentarz