Jak pomóc dziecku w aklimatyzacji w przedszkolu?

Twoje dziecko nadal płaczę i niechętnie podchodzi do myśli o pójściu do przedszkola? Wiele dzieci ma trudności z adaptacją. Aklimatyzacja w przedszkolu to sprawa bardzo indywidualna i nie ma na to złotej rady. Każde dziecko przechodzi ten proces inaczej i mają różne problemy, przez które niechętnie wyruszają do przedszkola. Jednak są pewne sposoby, które mogą mu w tym wyraźnie pomóc. Dlatego przed pójściem do placówki, musimy podjąć ważne kroki i ułatwić mu adaptację w nowym miejscu. Jakie są to sposoby? Jak pomóc dziecku w aklimatyzacji w przedszkolu? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Dlaczego dzieci mają problemy z adaptacją w przedszkolu?

Pójście do przedszkola to trudny moment dla dziecka. Nowe miejsce, nowi ludzie, brak rodziców u boku. Jest to dla niego nowość, a nasza pociecha nie do końca rozumie, dlaczego musi tutaj być. Wyrwane z domu dzieci tęsknią za rodzicami i w zależności od dziecka – różnie przeżywają okres adaptacyjny. Zdarza się, że niektóre z nich po kilku dniach, nie mają żadnych problemów z pójściem do przedszkola i bardzo chętnie to robią. Inne potrzebują więcej czasu, aby zaadaptować się z nowymi warunkami, miejscem i ludźmi.

Problemy z aklimatyzacją mogą być różne. Najczęściej dzieci źle reagują na nowe otoczenie, ponieważ nie są do niego przyzwyczajone. Kolejnym często powtarzającym się błędem rodziców, jest nadopiekuńczość, a raczej brak możliwości podejmowania własnych decyzji przez dziecko. Bardzo ważne jest również przebywanie naszego malucha z innymi rówieśnikami. W innym wypadku, będzie miał trudniejsze wyzwanie, jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do innych dzieci. Warto postarać się o to, aby dziecko spotykało się z innymi rówieśnikami – choćby w piaskownicy.

Jak pomóc dziecku w adaptacji?

  1. Skup się na własnych emocjach – może na początku to zdanie zabrzmi dziwnie, ale dziecko obserwuje nasze zachowanie i je absorbuje. Nie żegnajmy się długo z dzieckiem, nie przyczepiajmy do tego emocji. Będąc nadopiekuńczymi, mówiąc „Jak mama/tatuś tak długo bez Ciebie wytrzyma?” nie pomagamy dziecku, a wręcz przeciwnie.
  2. Nie zostawaj w przedszkolu – Postaraj się, aby nie zostawać w przedszkolu zbyt długo. Wyjątkiem mogą być dni adaptacyjne, w których możesz zostać w placówce przez godzinę, dwie. Zostając w przedszkolu, dasz do myślenia dziecku, że będziesz przy nim. Powoduje to brak budowania odpowiedzialności i samodzielności.
  3. Nie żegnaj się zbyt długo i nie witaj zbyt radośnie – to kolejny, bardzo często popełniany błąd przez rodziców. Zbędnie i za długo żegnamy się z dzieckiem, wzbudzając zbyt dużo emocji. Witając się zbyt radośnie, również wzbudzają skrajne emocje. Łzy szczęścia mogą budzić niepokój w dziecku i sprawiać, że nie rozumie co się dokładnie dzieje.
  4. Zaglądanie do sali przedszkola – Jeżeli już postanowiliśmy zostać w przedszkolu, w trakcie trwania dni adaptacyjnych – starajmy się nie zaglądać do Sali. Możemy przerwać najlepszą zabawę i rozproszyć dziecko.

Oczywiście możemy również dodać, aby dziecko podejmowało własne decyzje, bez naszej ingerencji, spędzać więcej czasu samemu przy zabawach, itp. Wypunktowaliśmy jednak najczęściej popełniane przez rodziców błędy, które bardzo często są powodem cięższej adaptacji w przedszkolu.

Dodaj komentarz