Intymność w związku bez tabu

Dialog to podstawa udanego związku, bez względu na to, czy mówimy o wieloletnich małżeństwach, czy też osobach, które dopiero co się poznały. Na co dzień często rozmawiamy o swoich problemach, przeżyciach czy oczekiwaniach, jednak stosunkowo rzadko poruszamy tematy intymne. Czym jest intymność w związku bez tabu i dlaczego warto mówić o niej głośno?

Dzielenie się nie tylko miłością

Z partnerem powinniśmy dzielić się wszystkim – zarówno tym, co pozytywne, jak i tym, co wymaga nieco więcej pracy bądź uwagi. Dlaczego więc tak często pomijamy temat seksu, bliskości czy własnych potrzeb intymnych? Kobiety często myślą, że mówiąc o swoich wymaganiach czy problemach natury intymnej, sprawiają przykrość drugiej osobie. Ostatecznie mężczyźni za punkt honoru stawiają sobie zadowolenie kobiety, także w aspekcie seksualnym. Innym powodem mogą być uwarunkowania kulturowe – przyjęło się, że głośne mówienie o seksie nie jest na miejscu. Tymczasem unikanie tej tematyki w rozmowie z partnerem może prowadzić do niezrozumienia, sporów, a w konsekwencji nawet do rozpadu związku. Może przy tym okazać się, że partner także ma nieco inne oczekiwania wobec nas. Każda para powinna sięgnąć po książkę sztuka kochania – audiobook – wersja dla osób, które wolą posłuchać. Dzięki tej pozycji o wiele łatwiej zrozumieć mechanizmy zachodzące w ciele oraz w psychice zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Warto pamiętać, że wspólne rozwiązywanie problemów natury intymnej scala związek i tworzy silniejszą więź między partnerami. Nie oczekujmy, że rozwiążą się one samoistnie z czasem, bowiem frustracja w obu partnerach zacznie narastać w jeszcze większym stopniu. Rozmawiajmy nie tylko o tym, co przyjemne, ale także o tym, co sprawia, że nie czujemy się w stu procentach spełnieni pod kątem seksualnym.

Intymność – sprawa dla dwojga

Potocznie mówi się, że udane życie seksualne może mieć miejsce jedynie na początku związku, z czasem natomiast brakuje nam ekscytacji czy uniesień. Niemniej jednak, kobiety i mężczyźni będący w wieloletnich związkach są dowodem na to, że w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Należy otworzyć się na potrzeby zarówno swoje, jak i partnera. Rozmowy na tematy intymne warto starać się przeprowadzać regularnie, tak aby wiedzieć, czego oczekuje od nas druga strony i aby odkryć swoje prawdziwe pragnienia. Dobrze jest też wypracować pewne rytuały, które sprawią, że życie seksualne będzie jeszcze bardziej udane. Mogą być to wspólne kąpiele czy zmysłowe masaże. Pamiętajmy, że jakość życia intymnego zależy wyłącznie od postawy, jaką przyjmują partnerzy. W razie konieczności, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który pomoże rozwiązać konkretny problem. Przykładowo, brak ochoty na seks może mieć podłoże hormonalne, natomiast nieumiejętność dopasowania się w sypialni wymaga interwencji seksuologa.

Dodaj komentarz