Jakie kapcie do przedszkola wybrać dla swojej pociechy?

Dzieci w przedszkolu spędzają czas w aktywny sposób – śpiewają, tańczą, często także grają w różnego rodzaju gry. Warto więc zapewnić im wygodny strój oraz obuwie zmienne, które nie będą ograniczały ruchów. Rodzice zwykle stoją przed trudnym wyzwaniem, jakim jest wybór kapci do przedszkola. Dobrze, aby były one elastyczne, lecz z drugiej strony dobrze chroniły przed zimnem. 

Elastyczne i antypoślizgowe

Kapcie do przedszkola powinny być przede wszystkim elastyczne, choć jednocześnie powinny posiadać w miarę sztywny zapiętek, który sprzyja zdrowemu rozwojowi stóp. Elastyczność jest o tyle istotna, że nie ogranicza ruchów, pozwalając na swobodne, anatomiczne ułożenie stóp zarówno podczas odpoczynku, jak i w czasie wykonywania różnego typu aktywności. Z drugiej strony, kapcie do przedszkola muszą być wyposażone w warstwę antypoślizgową, która zapobiegnie upadkom i ewentualnym stłuczeniom. Pamiętajmy, że podłoga na korytarzu czy w toalecie często jest śliska, a kapcie antypoślizgowe stanowią dobrą ochronę.

Otwarte czy zamknięte?

Wybór kapci do przedszkola jest ogromny – do dyspozycji mamy modele przypominające nieco sandałki, z odkrytymi palcami oraz zamknięte, zapinane na klamrę bądź rzepy. To, jaki dokładnie model wybierzemy dla naszego dziecka, zależy w dużej mierze od jego własnych upodobań. Jesienią i zimą lepiej sprawdzają się kapcie w pełni zamknięte, bowiem stanowią one doskonałą ochronę przed chłodem. Tymczasem wiosna i lato to czas, gdy nasze dzieci często nie zakładają skarpetek – wtedy też możemy zaproponować im kapcie do przedszkola w formie sandałków. Wybierając konkretny model, warto także skupić się na anatomii stóp dziecka. Jeżeli nasza pociecha ma tendencję do tego, aby „ciągnąć” palce po podłodze, lepiej zdecydować się na kapcie zamknięte. W takim przypadku dobrze jest też udać się z pociechą na konsultację do fizjoterapeuty.

Wysoka jakość dla zdrowego rozwoju

Kapcie do przedszkola zwykle służą dziecku maksymalnie przez jeden rok szkolny, jednak wynika to z faktu, iż stopa malucha wciąż rośnie. Pomimo tego, starajmy się wybierać pantofle do przedszkola wysokiej jakości, bowiem gwarantują one zdrowy, zbilansowany rozwój stóp, a tym samym całego układu ruchu. Dobrej jakości kapcie możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych – jest to niewielki wydatek, który warto ponieść, aby mieć pewność, że nasze dziecko zdrowo rozwija się również wtedy, gdy przebywa w przedszkolu. Nie powinniśmy natomiast rezygnować z kapci – choć niektóre przedszkola dopuszczają chodzenie na bosaka, kapcie stanowią doskonałą warstwę izolującą przed zimnem.

Dodaj komentarz