Klub malucha – co to jest? Jak wygląda opieka nad dzieckiem?

Rodzice, którzy chcą, aby ich pociechy  miały kontakty z rówieśnikami lub chcą zadbać o atrakcyjne zajęcia dla malucha, mogą zdecydować się na zapisanie go do klubu malucha. Działa on na nieco innych zasadach niż żłobek. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w klubie malucha?

Klub malucha – co to jest?

Klub  malucha jest miejsce, w którym dziecko do lat 3. znajdzie opiekę wykwalifikowanych fachowców. Odpowiednio dobrane zajęcia pozwolą na dostarczenie dziecku wielu pozytywnych doświadczeń. Klub malucha w Łodzi przyjmuje dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia, do maksymalnie trzech lat. W klubie dziecięcym dziecko może przebywać do 5 godzin dziennie i nie może być on wydłużony na wniosek rodziców. Dodatkowo klub malucha nie ma obowiązku zapewnić dzieciom wyżywienia. Choć w uzasadnionych przypadkach, na przykład rocznego malucha, wyżywienie może zostać zaoferowane. Grupy są zazwyczaj małe, dzięki czemu jest miejsce na indywidualne podejście do każdego dziecka.

Jak wygląda dzień w klubie malucha?

Klub malucha jest miejsce, gdzie dziecko przebywa około 5 godzin dziennie. Plan dnia zwykle składa się z zabaw, zajęć plastycznych, zajęć muzycznych, zabawy na zewnątrz. W niektórych klubach malucha możliwa jest drzemka najmłodszych dzieci. Ważne jest, że w klubie malucha rodzice mogą uczestniczyć w niektórych zajęciach, na przykład artystycznych. Wybierając klub malucha warto zapoznać się z ofertą zajęciową. Zbyt duża ilość zajęć też nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka. Przebodźcowane dziecko staje się marudne i płaczliwe.

Klub malucha to miejsce, w którym dziecko może obcować ze swoimi rówieśnikami i poznawać zasady życia w grupie społecznej. Czerpie także inspiracje od innych dzieci i rozwija swoje talenty, poznaje różne formy rozwoju.  Klub malucha to dobra alternatywa dla niani. Jeśli dziecko korzysta codziennie z opieki w klubiku, ma możliwość wdrożenia się w pewien rytm, który wyznaczają kolejne aktywności. Klub jest bardzo dobrym przygotowaniem dziecka do przedszkola i do samodzielności.

Dodaj komentarz