Mamo, odkryj swoją supermoc! Twój pokarm to prawdziwy skarb natury

Zaspokaja głód i pragnienie, dostosowuje się do kolejnych etapów rozwoju niemowlęcia, jest zawsze świeże, łatwo dostępne i wspiera prawidłowy rozwój młodego organizmu w kluczowym okresie 1000 pierwszych dni życia. Nie ulega wątpliwości, że pokarm mamy to najlepsze, co kobieta może podarować swojemu dziecku. To złoty standard żywienia niemowląt!

Nie ma innego pokarmu, który dorównałby właściwościom mleka kobiecego. Mleko mamy zawiera odpowiednią kombinację składników: wody, białka, węglowodanów, w tym oligosacharydów, tłuszczów, witamin (poza witaminą D i K, które należy suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza), składników mineralnych, enzymów, prebiotyków, czynników wzrostu, a także czynników odpornościowych, które chronią organizm niemowlęcia przed infekcjami. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia pokarm kobiecy zaspokaja potrzeby żywieniowe niemowlęcia, zapewniając przy tym właściwy wzrost oraz rozwój młodego organizmu.

Jakie są zalety karmienia piersią?

Karmienie piersią daje wiele korzyści – zarówno dziecku, jak i mamie. Mleko mamy to lekkostrawny, łatwo przyswajalny i pełnowartościowy pokarm, który zapewnia maluchowi najlepszą ochronę przed zakażeniem przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, układu moczowego czy sepsą. Pokarm mamy ponadto wpływa długofalowo na zdrowie dziecka i może zmniejszać ryzyko rozwoju u niego otyłości, cukrzycy, a także wystąpienia chorób o podłożu alergicznym. Moment karmienia i bliski kontakt z ciałem to również wyjątkowa chwila, która tworzy między mamą a dzieckiem bardzo silną więź, zapewniając maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Z kolei zapoczątkowane wraz z procesem karmienia mechanizmy hormonalne pomagają mamie lepiej znieść połóg, odzyskać kondycję i figurę sprzed ciąży, a ponadto zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajników i raka piersi w okresie pomenopauzalnym.

Przygotowania do karmienia piersią

Choć karmienie piersią to naturalny proces, dla mamy i dziecka niekiedy może wiązać się z trudnościami. Cierpliwość, pozytywne nastawienie i zasięgnięcie porady specjalisty to już spory krok w kierunku osiągnięcia sukcesu. Kolejną nieocenioną pomocą dla mamy karmiącej jest wsparcie bliskich – partnera, mamy czy doświadczonej koleżanki. Warto pamiętać, że w razie kłopotów lekarz lub położna zawsze powinni udzielić informacji, w jaki sposób karmić piersią i jak pokonać związane z tym trudności. Po profesjonalną pomoc można zwrócić się także do poradni laktacyjnej. Choć wizyty są odpłatne, jest to wydatek, który warto ponieść – mleko mamy to przecież najlepszy, najtańszy i najbezpieczniejszy pokarm dla dziecka.

Jak długo mama powinna karmić piersią?

Pierwszy posiłek z piersi maluch powinien spożyć jak najszybciej po porodzie. Już w szpitalu rozpoczyna się etap wyłącznego karmienia piersią, który zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinien trwać do 6. miesiąca życia dziecka. Po tym czasie należy kontynuować karmienie, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety malucha. Nie ma górnej granicy, do której kobieta może karmić piersią. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji mamy oraz dziecka – wspólnie decydują, jak długo będzie trwała ich mleczna przygoda.

Czy wiesz, że…

…54% polskich mam karmi swoje dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia, ale jedynie 6% karmi malucha w tym okresie zgodnie z zaleceniami WHO, czyli wyłącznie piersią?

Jak pokazują dane, najczęstsze powody zaprzestania karmienia piersią to problemy z laktacją, przekonanie, że dziecko się nie najada i niechęć dziecka do ssania piersi. Wyniki badań świadczą o tym, że istnieje ogromna potrzeba wspierania matek w zakresie laktacji i edukacji żywieniowej przez personel medyczny nie tylko podczas pobytu w szpitalu, ale także po wypisie.

Dodatkową pomocą dla rodziców w zakresie prawidłowego żywienia dzieci już od narodzin do 3. roku życia stanowi kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia). To narzędzie, które w prosty sposób podpowiada rodzicom, jak krok po kroku komponować jadłospis dziecka, uwzględniając wszystkie wytyczne dotyczące karmienia piersią na poszczególnych etapach rozwoju.

Dodaj komentarz