Na co zwrócić uwagę przy wyborze chlebaka kuchennego?

Pieczywo to nieodłączny element posiłków w wielu domach i restauracjach. Utrzymanie go w świeżości to podstawa, dlatego wyposażenie kuchni w chlebak to często priorytet. Z pozoru nieduży i prosty przedmiot może okazać się trudnym wyborem. Obecnie możemy wybierać spośród wielu modeli wykonanych z różnych materiałów. Jaki chlebak najlepiej chroni chleb przed czerstwieniem? Na jakie cechy chlebaka warto zwrócić uwagę, wybierając model do swojej kuchni?

Czym kierować się podczas wyboru chlebaka?

Głównym zadaniem chlebaka jest zapobieganie przedwczesnemu wysychaniu i pojawianiu się pleśni na przechowywanym pieczywie. Jak dodaje sklep z artykułami domowymi Prolida, funkcje chlebaka nie ograniczają się wyłącznie do pełnienia tego jednego zadania. Wielu producentów uzupełnia pojemniki w deskę do krojenia, która stanowi pokrywę chlebaka i jednocześnie ciekawy element dekoracyjny. I to kolejna funkcja, jaka może pełnić chlebak – ozdoba kuchni. Wielu producentów pojemników na chleb dostarcza modele, które potrafią zachwycić designem. Jeśli więc zależy nam na uzupełnieniu aranżacji kuchni stylowymi dodatkami, warto pomyśleć o wyposażeniu, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale i wyróżni się walorami estetycznymi. Nie bez znaczenia jest również konstrukcja chlebaka. Choć najpopularniejsze modele składają się z podstawy i rozsuwanej pokrywy, coraz częściej na półkach sklepowych można spotkać chlebaki z pokrywą otwieraną do góry lub już wyżej wspomniane chlebaki z deską do krojenia. Chlebak nie może być zbyt szczelny. Brak cyrkulacji powietrza przyczyni się do powstawania pleśni. Odpowiednie otwory sprawią, że pieczywo nie wyschnie, ale będzie idealnie świeże.

Materiał chlebaka – jaki rodzaj będzie najlepszy?

Chlebaki wykonuje się z wielu różnych materiałów. Wśród nich dużą popularnością cieszą się chlebaki ceramiczne i porcelanowe, które są łatwe w utrzymaniu czystości, są odporne na detergenty i korozję, a do tego nie pochłaniają zapachów i się nie odbarwiają. Choć ich cena jest wyższa niż chlebaków z innych materiałów, są często wybierane ze względu na interesujący design. Chlebaki z drewna cechują się wysoką estetyką wykonania – surowe drewno to podstawa wielu współczesnych aranżacji. Doskonale spełniają swoją rolę i chronią pieczywo przed wyschnięciem, a w dodatku mają atrakcyjną cenę. Są jednak trudne w utrzymaniu czystości i mogą pochłaniać wilgoć z otoczenia. Doskonałą i równie designerską alternatywą są chlebaki bambusowe, które nie przepuszczają wilgoci, nie ulegają korozji i cieszą się dużą trwałością na uszkodzenia i zarysowania. Klasykiem wśród chlebaków są modele ze stali matowej lub błyszczącej. Lekkie i łatwe w utrzymaniu czystości stanowią częsty wybór konsumentów.

Dodaj komentarz