Najpopularniejsze mity na temat ciąży

Wokół ciąży przez lata narosło wiele mitów, w które – niestety – wciąż wierzy sporo przyszłych mam. Tymczasem warto mieć świadomość, że nie wszystkie „mądrości” są prawdziwe. W co definitywnie nie warto wierzyć?

Mama musi jeść za dwoje

Przyszła mama powinna odżywiać się zdrowo, lecz wcale nie musi jeść za dwóch. W ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta dopiero w II i w III trymestrze o odpowiednio 360 i 475 kalorii na dzień. W praktyce oznacza to, że przyszła mama może zjeść jeden posiłek więcej, niż zazwyczaj. Przyjmowanie nadmiernej ilości kalorii w ciąży może prowadzić do nadwagi, nadmiernego przeciążenia kręgosłupa czy nawet problemów z ustabilizowaniem poziomu cukru we krwi.

W ciąży trzeba leżeć

Kobiet ciężarne powinny dużo odpoczywać, a w niektórych przypadkach rzeczywiście nie pozostaje nic innego, jak tylko leżeć. Niemniej jednak decyzję o tym podejmuje lekarza, który przeprowadza dokładne badania, oceniając stan zdrowia ciężarnej oraz dziecka. Jeśli nie ma przeciwwskazań, kobiety w ciąży wręcz powinny się ruszać; mogą nawet uprawiać niektóre sporty. Więcej na temat aktywności fizycznej, i to nie tylko w ciąży, znaleźć można na stronie zmiloscidoradosci.pl. Pamiętajmy, że regularny ruch pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, a także ciśnienie tętnicze, co jest bardzo korzystne dla przyszłych mam.

W ciąży należy nosić sukienki

Mit dotyczący tego, że w ciąży powinno się nosić wyłącznie sukienki, wziął się stąd, że niegdyś kobiety nie dysponowały specjalną odzieżą dla ciężarnych. Założenie zwykłych spodni czy spódnicy rzeczywiście było problematyczne, stąd kobiety nosiły sukienki – lekkie i nieopinające brzucha. Dziś jednak możemy zakupić różnego rodzaju odzież dla ciężarnych, od eleganckich spodni po sportowe legginsy. Nie musimy więc ograniczać się wyłącznie do sukienek, zwłaszcza jeśli nie lubimy ich nosić.

Zakaz podróżowania dla ciężarnych

Niektórzy uważają, że kobiety w ciąży nie mogą podróżować – ani samochodem, ani pociągiem, ani tym bardziej samolotem. Tymczasem sprawa nie jest tak oczywista. Bywa, że kobiety w zaawansowanej ciąży jeżdżą po świecie, lecz zdarza się i tak, że już w pierwszym trymestrze kobieta otrzymuje zakaz przemieszczania się na dłuższych trasach. Wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia – przed każdą podróżą warto poprosić o opinię lekarza prowadzącego. Niemniej jednak sama ciąża nie stanowi przeciwwskazania do podróżowania, a dopiero ewentualne powikłania mogą skłonić do rezygnacji z wycieczki. Z drugiej strony, przyszłe mamy często boją się podróżować, bowiem nie chcą urodzić dziecka w obcym kraju. Dlatego też wiele z nich rezygnuje z wycieczek w ostatnich tygodniach ciąży.

W społeczeństwie panuje wiele mitów na temat tego, jak powinny zachowywać się czy nawet ubierać kobiety ciężarne. Warto jednak podchodzić do nich z pewnym dystansem, pamiętając jednocześnie, że ciąża to co prawda stan odmienny, lecz nie choroba. Jeśli nie ma przeciwwskazań, kobieta może podróżować, uprawiać sporty czy chodzić w tym, co tylko jej się podoba.

Dodaj komentarz