Nożyce do żywopłotu – jakie wybrać?

Jeśli chodzi o ogrody w Polsce, można powiedzieć, że dominują dwie szkoły ogrodnicze. Jedna to zwolennicy stylu angielskiego, w którym w ogrodzie panuje pozorny nieład, rośliny rosną dowolnie, panuje klimat romantycznej wsi, a przycinanie drzew jest ograniczona i sprowadza się do cięć pielęgnacyjnych. Drugi odłam to wielbiciele ogródków bardzo zadbanych, wymierzonych jak spod linijki: znajdziemy wśród nich zarówno ogrody francuskie, jak i japońskie. W obu formowanie roślin nadaje charakter ogrodowi i stanowi ważny zabieg.

Jednak formowanie żywopłotów i topiarów ręcznie jest czasochłonne i męczące. Dlatego warto kupić nożyce do żywopłotu. Do wyboru mamy wiele modeli: akumulatorowych, spalinowych oraz elektrycznych, jak tutaj: https://www.narzedzia.pl/nozyce-zywoplotu. Jaki model wybrać w jakim przypadku?

Nożyce akumulatorowe

To najpopularniejszy typ, dominujący w sklepach ogrodniczych. Choć dodatkowy zakup akumulatora wiąże się z niemałym wydatkiem, producenci w zamian oferują nam całe serie narzędzi, które mogą nim być zasilane. Mając jedną baterię, możemy zasilić nią zarówno nożyce do żywopłotu, jak i dmuchawę do liści, wyrzynarkę, piłkę do drewna, a nawet kosiarkę. Do takich serii należy np linia ONE+ od Ryobi lub EasyCut od Gardeny.

Modele akumulatorowe świetnie sprawdzą się zarówno na wsi, jak i w mieście. Brak konieczności ciągnięcia za sobą kabla sprawia, że możemy się z nożycami łatwo przemieszczać nawet do większym obszarze. Aby zapobiec przerwom w pracy warto się zaopatrzyć w dwa akumulatory – gdy jeden się ładuje, my pracujemy na drugim.

Nożyce na baterie docenią zwłaszcza mieszkańcy miast – są one bardzo ciche. Nie powodują także emisji spalin. Ich wydajność może być bardzo wysoka, porównywalna z modelami spalinowymi ze średniej półki.

Nożyce elektryczne

Tanie i proste w eksploatacji – wystarczy podłączyć do gniazda, włączyć guzik i można ścinać. Minusem jest konieczność posiadania źródła zasilania oraz pracy z ciągnącym się za nami kablem. To idealny wybór dla niedzielnych ogrodników, którzy chcą utrzymać swój ogród w porządku, a areał nie wymaga to od nich dużych nakładów pracy. Podobnie, jak modele akumulatorowe są ciche.

Nożyce spalinowe

Zazwyczaj zaliczają się do nich modele o bardziej wytrzymałej obudowie, odporne na długotrwałą eksploatację. Przeznaczone są do cięcia wysokich żywopłotów, a średnica gałęzi, z jakimi sobie radzą waha się od 20 do 40mm. Oznacza to, że można ich używać także do pielęgnacji starodrzewia, np dorodnego żywopłotu z ałyczy.

Używanie urządzeń spalinowych wymaga pewnego doświadczenia. Problemem może być samo uruchomienie narzędzia. Nieumiejętna obsługa może powodać często gaśnięcie silnika. Do silników dwusuwowych, jakie są używane w nożycach, należy stosować odpowiednią mieszanką. Z tego powodu nożyce spalinowe to dobry wybór dla posiadaczy bardzo dużych ogrodów lub osób, które profesjonalnie zajmują się pielęgnacją zieleni.

Dodaj komentarz