Puzzle. Fenomenalna rozrywka na długie wieczory

Historia puzzli sięga XVIII wieku, kiedy to układanki odzwierciedlające mapy miały ułatwić dzieciom naukę geografii. Od tamtej pory ich popularność znacznie wzrosła, a w dobie cyfrowych gier nadal stanowią atrakcyjną rozrywkę – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlaczego warto układać puzzle i zachęcać do tego najmłodszych? Jakie układanki oferują dzisiaj najlepsi producenci? Zapraszamy do świata złożonego z mnóstwa elementów!

Jakie zalety ma układanie puzzli?

Mozolne łączenie ze sobą niewielkich elementów potrafi pochłonąć człowieka bez reszty i skutecznie zabić nudę w długie zimowe wieczory, dając przy tym mnóstwo radości i satysfakcji. Jak się okazuje, regularne układanie puzzli niesie za sobą wiele cennych korzyści, m.in.:

  • pozwala się wyciszyć i zrelaksować;
  • ćwiczy koncentrację;
  • poprawia spostrzegawczość;
  • uczy logicznego myślenia;
  • rozwija pamięć wzrokową i koordynację ruchową;
  • poprawia pracę umysłu, zwiększając jego wydajność, a nawet może opóźniać procesy starzenia mózgu.

W dobie nieustająco płynących do nas (i do naszych dzieci) zewsząd bodźców wymagające ogromnego skupienia i odcięcia się od zewnętrznego szumu puzzle to prawdziwe wybawienie dla osób w każdym wieku. Warto podsuwać je już najmłodszym, ucząc je długotrwałej koncentracji na jednym zadaniu (oczywiście dostosowanym do wieku), co z pewnością zaprocentuje podczas nauki i w późniejszym życiu – podkreśla nasz rozmówca z hurtowni zabawek Kraina Zabawy w Puszczykowie koło Poznania.

Czym wyróżniają się współczesne puzzle?

Oferta współczesnych producentów puzzli może przyprawić o zawrót głowy. Obok klasycznych układanek złożonych z kilkudziesięciu, kilkuset lub kilku tysięcy elementów mamy puzzle trójwymiarowe, kuliste, personalizowane (fotopuzzle), drewniane, świecące… Imponująca jest również mnogość wzorów – niektóre zestawy przypominają dzieła sztuki, a po ułożeniu można śmiało zawiesić je na ścianie zamiast obrazu.

Światowym liderem w produkcji układanek jest niemiecki Ravensburger. Puzzle tej firmy wyróżnia wysoka jakość wykonania i niezwykle szeroki wybór wzorów – od motywów bajkowych przez najpiękniejsze krajobrazy i budynki po reprodukcje słynnych obrazów. W ofercie Ravensburger każdy miłośnik puzzli znajdzie coś dla siebie, a produkty te są również doskonałym pomysłem na prezent dla dzieci i dorosłych niezależnie od wieku.

Dodaj komentarz