Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka?

Dobrze dobrany fotelik samochodowy ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo naszego dziecka w trakcie podróży autem. Jednak, aby tak się stało, musi on odznaczać się konkretnymi parametrami. Co więcej, fotelik taki musi także być wygodny i komfortowy dla dziecka. Jeśli przymierzasz się do zakupu fotelika, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze.

Po pierwsze – dobór fotelika do dziecka

Aby fotelik dobrze spełniał swoje zadanie, musi być dostosowany do wagi dziecka. Bardzo popularnym wyborem fotelika niemowlęcego jest fotelik o wadze od 0 do 13 kg, który jest najbardziej uniwersalnym rodzajem fotelika dla dzieci w wieku od urodzenia do 1 r.ż. Dodatkowo, fotelik  samochodowy dla niemowlaka powinien być wyposażony w zagłówek i anatomiczną wkładkę, jak również regulację wysokości, pozwalającą na odpowiednie dopasowanie oparcia. Powinien on posiadać również trzypunktowe lub pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Można również rozważyć zakup tzw. bazy ISOFIX czyli systemu mocowania fotelików dziecięcych, w którym istnieją specjalne zaczepy pomiędzy siedzeniem a oparciem fotela. Obsługa systemu ISOFIX jest bardzo prosta i intuicyjna, dzięki czemu możliwe jest szybkie i dokładne wpięcie oraz zabezpieczenie fotelika.

Po drugie – dobór fotelika do samochodu oraz norm bezpieczeństwa

Najlepiej jest kupować fotelik stacjonarnie po to, aby upewnić się, że możemy go stabilnie zamontować w naszym aucie przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub bazy ISOFIX. Czasami bowiem może okazać się, że pasy bezpieczeństwa są za krótkie. Szeroki wybór fotelików montowanych na te obydwa sposoby można znaleźć w jednym ze sklepów stacjonarnych autoryzowanego dystrybutora fotelików dla dzieci Peg-Perego.

Warto wiedzieć, że sprzedawane w naszym kraju foteliki dla niemowląt muszą spełniać wymogi europejskiej normy bezpieczeństwa ECE R44/04. Foteliki, które posiadają takie oznaczenie przeszyły rygorystyczne testy zderzeniowe, w wyniku których zostały uznane za bezpieczne. Aby zadbać o bezpieczeństwo naszego malucha, oprócz wymienionych powyżej parametrów zwróćmy również uwagę, aby fotelik w tego rodzaju testach uzyskał minimum 3 gwiazdki, a jeżeli zależy nam na gwarancji najwyższego bezpieczeństwa – 5 gwiazdek.

Dodaj komentarz