Szukamy opiekunki do dziecka — na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina i znajomi nie są w stanie pomóc nam w opiece nad dzieckiem, zazwyczaj rozpoczynamy poszukiwania niani. Często pomimo analizowania wielu zgłoszeń, okazuje się, że nie jest to proste zadanie. Na co zwrócić uwagę szukając opiekunki do dziecka? Podpowiadamy.

Referencje opiekunki

Szukając opiekunki do dziecka, warto przed umieszczeniem oferty pracy w internecie popytać znajomych lub rodziny czy nie znają takiej osoby. Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest wybór opiekunki do dziecka z polecenia. Wówczas możemy mieć pewność, że osoba taka nie zawiedzie naszego zaufania.

Jeśli jednak wśród najbliższej rodziny i znajomych nikt nie korzystał z usług opiekunki, wówczas warto wszelkie kandydatki poprosić o referencje. Są to listy od poprzednich pracodawców, których treść skupia się na poleceniu danej osoby. Po otrzymaniu takich referencji warto skontaktować się z wcześniejszym pracodawcą, aby zweryfikować, czy jego treść jest prawdziwa. Można również skorzystać ze stron agencji pośredniczących w zatrudnieniu opiekunek.

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zamieszczenie oferty pracy w Szczecinie dla opiekunki do dziecka i po wstępnej selekcji wybraliśmy te kandydatki, które cechowały się największym doświadczeniem i nieposzlakowaną opinią, wówczas warto zorganizować rozmowę kwalifikacyjną. Na takim spotkaniu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, jakie ogólne wrażenie robi na nas potencjalna niania.

Można też przyprowadzić na taką rozmowę dziecko, którym taka osoba ma się opiekować i zobaczyć, jaki będzie jej stosunek do malucha. Czy zaskarbi sobie jego sympatię, czy też nie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto dopytać również o dodatkowe umiejętności, na przykład kurs pierwszej pomocy lub znajomość języków obcych. Można też poprosić kandydatkę o przedstawienie przykładowego planu dnia, jaki zorganizowałby dla naszego malucha.

Jakie cechy są pożądane u opiekunki do dziecka?

Opiekunka do dziecka powinna być przede wszystkim uczciwa, szczera i posiadać duże doświadczenie w opiece nad maluchami, a także odpowiednie podejście do naszej pociechy. Osoby, które kochają dzieci i lubię z nimi przebywać, w pełni angażują się w opiekę nad nimi, a co za tym idzie, lepiej wykonują swoje obowiązki. Dobra niania musi być również spostrzegawcza — jeżeli przebywa z naszym dzieckiem przez większość dnia, powinna umieć rozpoznać, kiedy dzieje się z nim coś złego. Ostatnią niezwykle ważną cechą opiekunki jest cierpliwość.

Dodaj komentarz